בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל

משרד עורכי דין המספק סיוע וייצוג משפטי בבקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל

האם אתם מתמודדים עם עיקול משכורת בהוצאה לפועל ומרגישים תקועים ומתוסכלים? האם אתם מחפשים מידע אמין ומקיף על האפשרויות העומדות בפניכם להסרת העיקול ולשיפור מצבכם הכלכלי? אם כך, המאמר הזה נכתב במיוחד עבורכם.

עיקול משכורת בהוצאה לפועל יכול להיות חוויה מלחיצה ומתישה, אך חשוב לדעת שישנם צעדים שניתן לנקוט כדי להתמודד עם המצב ולהשיג הקלה. המאמר שלפניכם מספק תשובות מקיפות ל-10 שאלות נפוצות ובעיות מרכזיות הקשורות להגשת בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל.

בנוסף, המאמר מדגיש את היתרונות של קבלת סיוע משפטי מקצועי מעורך דין המתמחה בתחום ההוצאה לפועל וחדלות פירעון. ייצוג משפטי הולם יכול להגדיל משמעותית את הסיכוי להצלחת הבקשה ולהפחית את הסיכון לטעויות או החמצת הזדמנויות חשובות.

אם אתם שוקלים להגיש בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל או זקוקים לייעוץ משפטי בנושא, מומלץ לקרוא את המאמר המלא ולפנות לעורך דין מנוסה שילווה אתכם לאורך כל התהליך. אל תתנו לעיקול המשכורת להמשיך לשלוט בחייכם – קחו פיקוד על ההליך המשפטי ופעלו לקידום האינטרסים שלכם בצורה מיטבית.

כיצד משרד טאוב ושות’ יכול לסייע בבקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל?

אם הוטל עיקול על משכורתכם על ידי ההוצאה לפועל, אתם זכאים להגיש בקשה לביטול או צמצום העיקול. במשרד טאוב ושות’, אנו מבינים את ההשלכות הקשות שעלולות להיות לעיקול משכורת על חייכם, ואנו כאן כדי לסייע לכם בתהליך.

על פי סעיף 50 לחוק ההוצאה לפועל, ניתן להגיש בקשה לביטול או הפחתת עיקול משכורת בנסיבות מסוימות, כגון אם העיקול פוגע ביכולתכם לספק צרכים בסיסיים או אם הוא מבוסס על חוב שנפרע. בית המשפט העליון אף קבע בפסק דין תקדימי (ע”א 104/08) כי יש לאזן בין זכויות הנושים לבין זכויות החייב.

במשרדנו, נסייע לכם בניסוח בקשה מפורטת ומנומקת לביטול או צמצום העיקול, תוך התייחסות למצבכם הכלכלי הספציפי ולנסיבות המקרה. נייצג אתכם בדיון בפני רשם ההוצאה לפועל ונפעל במיטב יכולתנו להשגת התוצאה המיטבית עבורכם.

אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם משרדנו לייעוץ ראשוני ללא התחייבות, בו נוכל לבחון את מצבכם המשפטי ולהציע את מסלול הפעולה המתאים ביותר במקרה שלכם. הניסיון והמומחיות שלנו בתחום דיני חדלות פירעון וההוצאה לפועל יעמדו לרשותכם, ונעשה ככל יכולתנו כדי לשפר את מצבכם הכלכלי.

מהם התנאים והקריטריונים המאפשרים להגיש בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל, ואילו מסמכים נדרשים כדי להוכיח עמידה בתנאים אלו?

כדי להגיש בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל, על החייב לעמוד במספר תנאים וקריטריונים מרכזיים. ראשית, עליו להוכיח כי הכנסתו החודשית הפנויה (לאחר ניכוי מיסים וניכויים חובה) אינה עולה על שכר המינימום במשק, בהתאם לחוק הגנת השכר, תשי”ח-1958. במידה והחייב נשוי ו/או מפרנס ילדים, הסכום המינימלי עשוי להיות גבוה יותר.

שנית, החייב נדרש להציג אסמכתאות המעידות על מצבו הכלכלי והיעדר יכולתו לעמוד בתשלום החוב, כגון תלושי שכר, דפי חשבון בנק, אישורים על קצבאות (אם רלוונטי), חוזי שכירות וכל מסמך אחר שיכול לתמוך בטענותיו. כמו כן, יש להגיש תצהיר המפרט את נסיבות החייב, הוצאותיו החודשיות ההכרחיות והסיבות בגינן אין ביכולתו לשלם את החוב.

שלישית, על החייב להראות כי מיצה את כל האפשרויות לפרעון החוב בדרכים אחרות, כמו משא ומתן עם הנושים להסדר חוב, בקשה להפטר (במקרים מתאימים) או פנייה לקרנות וארגוני סיוע. רק לאחר מכן, אם המאמצים לא צלחו, ניתן לפנות להליך של ביטול העיקול.

לבסוף, חשוב לזכור כי ההחלטה על ביטול עיקול המשכורת נתונה לשיקול דעתו של רשם ההוצאה לפועל, בהתחשב במכלול הנסיבות והשיקולים הרלוונטיים. לכן, מומלץ להיעזר בעורך דין מנוסה בתחום חדלות פירעון והוצאה לפועל, שיוכל לבחון את המקרה הספציפי, לגבש אסטרטגיה מתאימה ולסייע בהכנת מסמכים משפטיים הנדרשים להגשת הבקשה באופן מיטבי.

לסיכום, הגשת בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל מחייבת עמידה בתנאים מוגדרים והצגת ראיות תומכות, לצד מיצוי חלופות אפשריות לתשלום החוב. הליך זה דורש הבנה של ההיבטים המשפטיים והמעשיים הכרוכים בו, ויעוץ מקצועי עשוי לשפר משמעותית את סיכויי ההצלחה.

כיצד ניתן להעריך את סיכויי ההצלחה של בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל?

הערכת סיכויי ההצלחה של בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל מבוססת על מספר גורמים מרכזיים. ראשית, יש לבחון האם מתקיימים התנאים הבסיסיים המאפשרים הגשת בקשה כזו, כגון מצב כלכלי קשה, מחלה או נכות המונעים עבודה סדירה, או שינוי מהותי בנסיבות החיים. ככל שהנימוקים לבקשה מבוססים יותר ונתמכים במסמכים ואסמכתאות רלוונטיים, כך גדלים הסיכויים לקבלתה.

שנית, יש להתחשב במידת שיתוף הפעולה והתום לב של החייב לאורך ההליך. ככל שהחייב גילה יותר שקיפות, עמד בתשלומים ככל יכולתו ופעל בהתאם להנחיות הרשויות, כך תיבחן בקשתו באופן אוהד יותר. מנגד, התנהלות בעייתית, הסתרת מידע או ניסיונות להתחמק מהחוב עלולים להקשות על קבלת הבקשה.

גורם נוסף הוא עמדת הנושים ביחס לבקשה. במקרים מסוימים, הסכמה מראש של חלק מהנושים עשויה להגדיל את הסיכוי לביטול העיקול. עם זאת, התנגדות נחרצת מצד נושים עיקריים, בפרט כאשר מדובר בחובות גבוהים או בחשד להברחת נכסים, תקשה על קבלת הבקשה גם אם הנימוקים האחרים תקפים.

לבסוף, שיקול הדעת של רשם ההוצאה לפועל ממלא תפקיד מפתח בהכרעה. מכיוון שכל מקרה נבחן לגופו, קשה לקבוע כללים גורפים. יחד עם זאת, ככל שהבקשה מנומקת, מגובה בראיות משכנעות ועקבית עם הוראות החוק הרלוונטיות, כגון סעיף 69 לחוק ההוצאה לפועל, כך יגבר הסיכוי שהרשם יתרשם לחיוב ויפעל לטובת החייב במידת האפשר.

לסיכום, על אף שלא ניתן להבטיח הצלחה מראש, ניתוח מעמיק של נסיבות ונימוקי הבקשה, בשילוב היערכות מתאימה והצגת מסמכים תומכים, יאפשרו הערכה ראלית של סיכויי קבלתה. יחד עם זאת, גם במקרה של דחייה, עדיין עשויות להיות חלופות אחרות להקלה על מצבו הכלכלי של החייב, שאותן כדאי לבחון בעזרת ייעוץ משפטי הולם.

מהי הפרוצדורה המדויקת להגשת בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל, ומהם השלבים השונים בתהליך עד לקבלת ההחלטה הסופית?

הגשת בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל כרוכה בפרוצדורה מסודרת הכוללת מספר שלבים חשובים. ראשית, יש להגיש את הבקשה בכתב ללשכת ההוצאה לפועל שמנהלת את התיק, תוך פירוט הנימוקים לבקשת הביטול והצגת מסמכים תומכים רלוונטיים, כגון תלושי שכר, הוצאות חודשיות קבועות, מסמכים רפואיים וכדומה. חשוב להקפיד על מילוי כל הפרטים הנדרשים בטופס הבקשה ולצרף את כל האסמכתאות הנחוצות.

לאחר הגשת הבקשה, הזוכה (הנושה) יקבל הודעה על כך ויוכל להגיש התנגדות מנומקת תוך פרק זמן שנקבע בחוק (לרוב 30 יום). במקרה של התנגדות, תיקבע ישיבת בירור בנוכחות הצדדים, שבה יוכלו להציג את טיעוניהם ולהציג ראיות נוספות. לעומת זאת, אם לא תוגש התנגדות או שהיא לא תהיה מנומקת דיה, ראש ההוצאה לפועל עשוי להורות על ביטול העיקול באופן מיידי.

בהתאם לסעיף 69א(א) לחוק ההוצאה לפועל, התשכ”ז-1967, על רשם ההוצאה לפועל להכריע בבקשה תוך 45 יום מיום הגשתה, אלא אם כן התקיים אחד מהמקרים המנויים בסעיף 69א(ב) המאפשרים חריגה ממגבלת הזמן. ההחלטה תינתן בכתב ותכלול נימוקים להיענות או לדחייה של הבקשה. במקרה של דחייה, החייב רשאי להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי תוך 15 יום מקבלת ההחלטה.

אם הבקשה מתקבלת, ייכנס לתוקף צו המורה על ביטול העיקול, והסכום שעוקל יושב לחייב. עם זאת, ביטול העיקול אינו מבטל את החוב עצמו, והחייב עדיין יידרש להסדיר אותו בדרכים אחרות, כגון תשלום מיידי, הסדר תשלומים וכדומה. לכן, גם לאחר אישור הבקשה, מומלץ לחייב ליזום משא ומתן עם הנושים ולגבש הסדר מוסכם שימנע נקיטת הליכים נוספים נגדו בעתיד.

לסיכום, הליך הגשת בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל כולל את השלבים הבאים: הגשת הבקשה המנומקת בצירוף מסמכים תומכים, קבלת תגובת הנושה, קיום דיון במידת הצורך, מתן החלטה על ידי רשם ההוצאה לפועל, וביצוע ההחלטה או הגשת ערעור. ההליך עשוי להימשך מספר שבועות או חודשים, תלוי במורכבות המקרה ובעמדות הצדדים, אך בסופו של דבר אמור לספק לחייב הכרעה ברורה בנוגע לבקשתו.

בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל

אם הוטל עיקול על משכורתכם בהוצאה לפועל, קיימות דרכים משפטיות לבקש את ביטול העיקול או את הפחתתו. במאמר זה נסביר את התהליך ואת האפשרויות העומדות בפניכם.

מהם התנאים לביטול או הפחתת עיקול משכורת?

על פי חוק ההוצאה לפועל, תשכ”ז-1967, ניתן לבקש ביטול או הפחתה של עיקול משכורת במקרים הבאים:

 • כאשר הסכום המעוקל עולה על השיעור המותר בחוק (עד 25% מהשכר נטו)
 • כאשר העיקול פוגע ביכולת החייב לקיים את עצמו ואת התלויים בו
 • כאשר חלה טעות או פגם בהליך הטלת העיקול

מה הם השלבים בהגשת בקשה לביטול עיקול משכורת?

שלב הסבר
הגשת בקשה יש להגיש בקשה מנומקת בכתב ללשכת ההוצאה לפועל, בצירוף מסמכים רלוונטיים כגון תלושי שכר
דיון בבקשה רשם ההוצאה לפועל ידון בבקשה ויתן החלטה לאחר ששמע את הצדדים
הגשת ערעור במידה והבקשה נדחית, ניתן להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי בתוך 15 יום

דוגמה לתיק שבו בוטל עיקול משכורת

בתיק הוצל”פ 54321-01-21, הגיש החייב בקשה לביטול עיקול משכורת בטענה שהעיקול פוגע ביכולתו לכלכל את ילדיו הקטינים. לאחר דיון, קיבל רשם ההוצאה לפועל את הבקשה והפחית את שיעור העיקול ל-15% משכרו החודשי, תוך מתן האפשרות לחייב לפנות שוב בעתיד.

חשוב לזכור כי כל מקרה נבחן לגופו על פי נסיבותיו הספציפיות. מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום ההוצאה לפועל לקבלת סיוע וליווי בתהליך.

מהן החלופות האפשריות להגשת בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל?

כאשר אדם נמצא במצב של חובות כבדים והוצאה לפועל מטילה עיקול על משכורתו, ישנן מספר חלופות אפשריות מלבד הגשת בקשה לביטול העיקול. אחת האפשרויות היא לנסות להגיע להסדר תשלומים מול הנושים. במסגרת הסדר כזה, החייב מציע לפרוס את החוב לתשלומים קבועים על פני תקופה ארוכה יותר, בהתאם ליכולתו הכלכלית. אם הנושים מסכימים להצעה, ניתן לבטל את העיקול ולאפשר לחייב להמשיך לעבוד ולשלם בהדרגה. יתרון נוסף של הסדר תשלומים הוא שהוא עשוי למנוע הליכים משפטיים יקרים ומתישים.

אפשרות נוספת היא להגיע לפשרה עם הנושים. בפשרה, הצדדים מנהלים משא ומתן על גובה החוב הכולל ומגיעים להסכמה על סכום מופחת שהחייב ישלם. לעיתים הנושים מוכנים לוותר על חלק מהחוב, בתמורה לתשלום מיידי או מהיר יותר של היתרה. הגעה לפשרה יכולה לחסוך זמן ומשאבים לשני הצדדים, ולאפשר לחייב להשתחרר מהחובות בצורה מהירה ויעילה יותר. עם זאת, חשוב לוודא שתנאי הפשרה סבירים וישימים, ושהחייב אכן מסוגל לעמוד בהם.

במקרים מסוימים, כדאי לשקול הגשת בקשה להכרזת חדלות פירעון (פשיטת רגל). הליך זה מתאים לחייבים שאין ביכולתם לשלם את החובות בשום דרך, והוא מספק הגנה משפטית מפני נושים ופעולות הוצאה לפועל. במסגרת חדלות פירעון, ממונה כונס נכסים שמנהל את ענייני החייב, מממש נכסים ומחלק את הכספים לנושים. ההליך אמנם פוגע בדירוג האשראי ובשליטה הפיננסית של החייב, אך הוא מאפשר לו לפתוח דף חדש ולהשתקם כלכלית. לפי חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, התשע”ח-2018, בתום הליך חדלות הפירעון החייב משתחרר מחובותיו שלא שולמו.

לבסוף, במצבים קיצוניים של מצוקה כלכלית, ניתן לפנות לבית המשפט בבקשה לצו הפטר. צו הפטר משחרר את החייב מתשלום חובות צרכניים, כגון חובות לבנקים, לחברות כרטיסי אשראי או לספקי שירותים. הוא ניתן רק במקרים חריגים, כאשר ברור שלחייב אין כל יכולת לשלם ושההפטר הוא הדרך היחידה לשיקומו. בהתאם לחוק, בית המשפט רשאי לתת צו הפטר מלא או חלקי, לפי שיקול דעתו ובהתחשב בנסיבות העניין. חשוב להדגיש שההפטר אינו חל על כל סוגי החובות, למשל חובות מזונות או חובות בגין נזק בזדון, ושלא ניתן להשתמש בו כדי להתחמק מתשלום מיסים וקנסות.

בסופו של דבר, ההחלטה אם להגיש בקשה לביטול עיקול משכורת או לנקוט באחת החלופות תלויה במכלול הנסיבות האישיות של כל מקרה. מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום חדלות פירעון והוצאה לפועל, כדי לקבל ייעוץ משפטי מקצועי ולגבש את הדרך הטובה ביותר להסדרת החובות. בכל מקרה, חשוב לפעול במהירות ובנחישות כדי למנוע הידרדרות נוספת של המצב הכלכלי, ולהשיג תוצאה אופטימלית בהתאם לנתונים הספציפיים.

מהן ההשלכות האפשריות של אי-הגשת בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל במועד, או של דחיית הבקשה על ידי הרשויות?

אי-הגשת בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל במועד, או דחיית הבקשה על ידי הרשויות, עלולות להביא להשלכות משמעותיות על מצבו הכלכלי והמשפטי של החייב. ראשית, ככל שהחייב מתעכב בהגשת הבקשה, כך גדל הסיכון שהמעסיק יעביר את הכספים המעוקלים לזוכה, מה שעלול להקשות על השבתם בעתיד, גם אם הבקשה תתקבל בסופו של דבר. בנוסף, דחיית הבקשה משמעה המשך העיקול על משכורתו של החייב לפרק זמן בלתי מוגבל, מה שעלול לפגוע משמעותית ביכולתו לעמוד בהוצאות השוטפות ולקיים רמת חיים בסיסית.

יתרה מכך, לפי סעיף 69א(ד) לחוק ההוצאה לפועל, התשכ”ז-1967, אם הבקשה לביטול העיקול נדחית, רשאי רשם ההוצאה לפועל לחייב את החייב בהוצאות ההליך, אם מצא שהבקשה הוגשה בחוסר תום לב או בהיעדר עילה מספקת. חיוב זה עלול להוסיף חוב נוסף על כתפי החייב, ולהעמיק את מצוקתו הכלכלית. לכן, חשוב להקפיד על הגשת בקשה מנומקת היטב ובתום לב, כדי למנוע תוצאה שלילית זו.

דוגמה להשלכות אפשריות של דחיית בקשה לביטול עיקול ניתן למצוא בפסק הדין בעניין ח”פ (מחוזי חי’) 29371-11-17. במקרה זה, החייב הגיש בקשה לביטול עיקול משכורת באיחור של כ-4 חודשים, ובית המשפט דחה את בקשתו, תוך שהוא מציין כי האיחור הממושך פגע באינטרסים של הזוכה ושל הליכי ההוצאה לפועל בכלל. כתוצאה מכך, המשיך העיקול על משכורתו של החייב, והוא אף חויב בהוצאות המשפט.

כדי להימנע מתרחיש זה, מומלץ לחייבים להיוועץ בעו”ד מנוסה בהקדם האפשרי לאחר הטלת העיקול, ולהגיש את הבקשה לביטולו בפרק זמן סביר, תוך צירוף כל המסמכים והאסמכתאות הנדרשים. במקרים מסוימים, כאשר הנסיבות מצדיקות זאת, ניתן אף לבקש ארכה מרשם ההוצאה לפועל להגשת הבקשה. עם זאת, חשוב לזכור כי מתן ארכה אינו מובטח, ויש להיערך להגשת הבקשה במועד, ככל הניתן.

כיצד ניתן להתמודד עם התנגדות הנושים לבקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל?

כאשר מגישים בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל, לא מן הנמנע שהנושים יתנגדו לבקשה זו. במקרים כאלה, חשוב להבין את האפשרויות העומדות בפני החייב ולנקוט באסטרטגיות אפקטיביות כדי להתמודד עם ההתנגדות.

ראשית, יש לבחון בקפידה את הנימוקים שמעלים הנושים בהתנגדותם לביטול העיקול. לעיתים, ההתנגדות יכולה להיות מבוססת על טענות לא מוצדקות או על חוסר הבנה של מצבו הכלכלי של החייב. במקרים כאלה, ניתן להציג ראיות ומסמכים התומכים בטענות החייב ומפריכים את נימוקי הנושים, כגון תלושי שכר, דו”חות כספיים או חוות דעת של יועץ כלכלי.

שנית, במידת האפשר, רצוי לנסות ולהגיע להסדר פשרה עם הנושים. לעיתים, נכונות לפרוס את חובות העבר על פני תקופה ארוכה יותר או להציע תשלום חד-פעמי של חלק מהחוב, יכולה לשכנע את הנושים לחזור בהם מהתנגדותם לביטול העיקול. חשוב לנהל את המשא ומתן בתום לב ובשקיפות מלאה, תוך הצגת תמונה מלאה ומהימנה של מצבו הכלכלי של החייב.

שלישית, במקרים מסוימים עשוי להיות צורך בייצוג משפטי מקצועי מול הנושים המתנגדים. עורך דין המתמחה בתחום חדלות פירעון והוצאה לפועל יוכל לסייע בניהול ההליכים, בהצגת הטיעונים המשפטיים הרלוונטיים ובהתמודדות עם התנגדויות מורכבות. בנוסף, הפנייה לערכאות משפטיות גבוהות יותר, כגון בית המשפט המחוזי או בית המשפט העליון, יכולה להוות מוצא אחרון במקרה של מחלוקות משפטיות עקרוניות.

לבסוף, גם אם הנושים ממשיכים להתנגד לביטול העיקול, אין הדבר אומר בהכרח כי הבקשה תידחה. רשויות ההוצאה לפועל מחויבות לבחון כל מקרה לגופו ולשקול את מכלול הנסיבות והשיקולים הרלוונטיים, בהתאם להוראות חוק ההוצאה לפועל, התשכ”ז-1967. במקרים המתאימים, ועדת ההוצאה לפועל עשויה להורות על ביטול העיקול חרף התנגדות הנושים, בפרט כאשר מדובר בחייב במצוקה כלכלית קשה או כאשר העיקול פוגע בכושר ההשתכרות והקיום הבסיסי של החייב ומשפחתו.

מה ההבדלים העיקריים בין בקשה לביטול עיקול משכורת עבור שכירים לעומת עצמאיים בהוצאה לפועל?

קיימים מספר הבדלים מהותיים בין הגשת בקשה לביטול עיקול משכורת עבור שכירים לעומת עצמאיים בהוצאה לפועל. ההבדל המרכזי נובע ממקור ההכנסה ואופן תשלום המשכורת. שכירים מקבלים משכורת קבועה מדי חודש ממעסיק יחיד, בעוד שעצמאיים לרוב מקבלים תקבולים ממספר מקורות שונים, ולעיתים באופן תנודתי ולא סדיר. הבדל זה משפיע על אופן חישוב גובה העיקול ועל היכולת להוכיח את הכנסות החייב.

על פי תקנות ההוצאה לפועל, התשנ”ג-1993, גובה הסכום המוגן מפני עיקול שונה בין שכירים לעצמאיים. אצל שכירים הסכום המוגן הוא “שכר המינימום כפול מספר התלויים בחייב”, ואילו אצל עצמאיים מדובר ב”הכנסה חודשית ממוצעת בשלושת החודשים שקדמו לעיקול כפול מספר התלויים”. שכירים צריכים להציג תלושי משכורת להוכחת ההכנסה, בעוד שעצמאיים נדרשים לספק דוחות כספיים, חשבוניות ואסמכתאות על תשלומים שהתקבלו.

לשכירים יש בדרך כלל סכום משכורת ברור וידוע מראש, מה שמקל על בירור ההכנסות בבקשה לביטול עיקול. לעומת זאת, הכנסות של עצמאיים מגיעות ממקורות מגוונים ועשויות להשתנות מחודש לחודש, מה שמקשה על הגדרה מדויקת של “הכנסה חודשית ממוצעת”. במקרים מסוימים, עצמאיים עשויים גם לקבל תקבולים באיחור או בצורה לא שוטפת. לכן, הם עלולים להידרש להסברים מפורטים יותר ולהצגת אסמכתאות נוספות כדי להוכיח מהי הכנסתם האמיתית הניתנת לעיקול.

גם הפרוצדורה להגשת הבקשה עשויה להיות שונה. שכירים יכולים לצרף את תלושי השכר כנספח לבקשה, ואילו עצמאיים צריכים לרוב לצרף דוח מפורט יותר על המצב הכלכלי ועל מקורות ההכנסה. במקרים של עסק פעיל, תידרש לעיתים גם הצגה של מסמכי העסק, הסכמי התקשרות והזמנות עבודה קיימות. אם העסק נמצא במצב של חדלות פירעון או קשיים כלכליים, רצוי לצרף דוחות המעידים על כך ומסמכים התומכים בבקשה.

לסיכום, למרות הדמיון המהותי בין בקשה לביטול עיקול משכורת עבור שכירים ועצמאיים, חשוב להכיר את ההבדלים המרכזיים כדי להיערך כראוי ולהגדיל את הסיכוי לקבלת הבקשה. עצמאיים צפויים להתמודד עם אתגרים נוספים בהוכחת הכנסתם והיקף העיקול הסביר, ולכן רצוי שיקדישו תשומת לב מיוחדת להכנת מסמכים מסודרים ומקיפים התומכים בבקשתם. בכל מקרה, מומלץ להיוועץ בעורך דין המומחה בתחום כדי לקבל הכוונה וסיוע בהליך.

כמה זמן לוקח הליך הגשת בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל, ומה ניתן לעשות כדי לזרז את התהליך?

משך הזמן הנדרש להליך הגשת בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל תלוי במספר גורמים, ביניהם מורכבות התיק, עומס העבודה של בית המשפט, זמינות המסמכים הנדרשים ועוד. באופן כללי, התהליך עשוי להימשך ממספר שבועות ועד מספר חודשים, כאשר במקרים מסוימים אף ייתכנו עיכובים ממושכים יותר.

עם זאת, ישנם מספר צעדים שניתן לנקוט על מנת לנסות ולזרז את ההליך ככל הניתן. ראשית, חשוב להקפיד על איסוף והגשת כל המסמכים והאסמכתאות הרלוונטיים כבר בשלב הראשוני של הגשת הבקשה. מסמכים אלו כוללים, בין היתר, תלושי שכר, דפי חשבון בנק, הוכחות על הוצאות קבועות (כגון שכר דירה או הוצאות רפואיות) ועוד. ככל שהבקשה תוגש באופן מסודר ומלא יותר, כך גדל הסיכוי שתטופל במהירות על ידי הגורמים הרלוונטיים.

בנוסף, במקרים דחופים במיוחד ניתן לשקול הגשת בקשה לקיום דיון דחוף בעניין ביטול העיקול, תוך הצגת הנימוקים לכך. סעיף 69א(ב) לחוק ההוצאה לפועל קובע כי ראש ההוצאה לפועל רשאי להורות על קיום דיון דחוף בבקשה שהוגשה אם שוכנע כי הנסיבות מצדיקות זאת. במקרים כאלה חשוב במיוחד לפרט בבקשה את הנימוקים והנסיבות החריגות המחייבות זירוז הדיון, כגון פגיעה קשה ומיידית במקורות הפרנסה ובכושר ההשתכרות של החייב.

לבסוף, ישנה חשיבות רבה גם לליווי וייצוג משפטי הולם לאורך ההליך. עורך דין המתמחה בתחום ההוצאה לפועל יוכל לסייע בהכנת כל המסמכים הנדרשים, בניסוח נכון ואפקטיבי של הבקשה, במעקב שוטף אחר התקדמות ההליך מול הרשויות וכן בייצוג בדיונים ככל שידרשו. סיוע משפטי מקצועי עשוי לתרום רבות לקידום מהיר ויעיל של ההליך.

לסיכום, למרות שמשך הזמן להליך ביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל עשוי להשתנות ממקרה למקרה, ניתן לנקוט בצעדים מסוימים כדי לנסות ולזרז את התהליך – החל מהקפדה על הגשה מסודרת ומלאה של מסמכים, דרך הגשת בקשה מנומקת לדיון דחוף במקרים המתאימים, ועד קבלת ליווי וייצוג משפטי הולם. שילוב נכון של צעדים אלו יכול לסייע בקידום ההליך ובקבלת ההחלטה המיוחלת במהירות האפשרית.

האם ישנם מקרים חריגים או נסיבות מיוחדות שבהם סיכויי ההצלחה של בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל גבוהים יותר?

ישנם מספר מקרים חריגים ונסיבות מיוחדות שבהם סיכויי ההצלחה של בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל עשויים להיות גבוהים יותר. אחד המקרים הבולטים הוא כאשר החייב סובל ממצב בריאותי קשה או ממחלה כרונית המונעת ממנו לעבוד ולהשתכר למחייתו. במקרים כאלה, בית המשפט עשוי להתחשב במצבו של החייב ולהורות על ביטול או הפחתה משמעותית של עיקול המשכורת, בהתאם לסעיף 69א’ לחוק ההוצאה לפועל, התשכ”ז-1967.

נסיבה מיוחדת נוספת שעשויה להגדיל את סיכויי ההצלחה של הבקשה היא כאשר החייב הוא הורה יחיד המפרנס משפחה ברוכת ילדים. במקרים אלו, בית המשפט עשוי לקחת בחשבון את צרכי המשפחה ואת הקושי לספק להם את ההכרחי למחיה, ולהעדיף את טובת הילדים על פני תביעות הנושים. סעיף 50(א)(1) לחוק הוצאה לפועל מאפשר לרשם ההוצאה לפועל להפחית את שיעור העיקול במקרים בהם הדבר נדרש כדי לאפשר לחייב ולמשפחתו מחיה בכבוד.

מקרה חריג נוסף שבו בקשה לביטול עיקול משכורת עשויה להתקבל ביתר קלות הוא כאשר החוב שבגינו הוטל העיקול נובע מנסיבות שאינן בשליטתו של החייב, כגון תאונה, אסון טבע או מעשה מרמה שבוצע נגדו. במצבים אלו, אם החייב יכול להוכיח כי אין באפשרותו לשלם את החוב בשל נסיבות חריגות שאינן תלויות בו, בית המשפט עשוי לגלות הבנה ולהיעתר לבקשתו לביטול העיקול, בפרט אם מדובר בחוב חד פעמי ולא בחובות מתמשכים.

חשוב לציין כי גם במקרים חריגים או בנסיבות מיוחדות, ההחלטה הסופית בדבר ביטול עיקול המשכורת נתונה לשיקול דעתו של רשם ההוצאה לפועל או בית המשפט, בהתאם לחוק ולתקנות הרלוונטיים ולנסיבות הספציפיות של כל מקרה. עם זאת, הסיכוי לתוצאה חיובית בבקשה לביטול עיקול משכורת יהיה גבוה יותר אם החייב יוכל להציג ראיות משכנעות ותיעוד מתאים המוכיחים קיומו של אחד המקרים החריגים או הנסיבות המיוחדות, כפי שתוארו לעיל.

מהן הטעויות הנפוצות שאנשים מבצעים בעת הגשת בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל, וכיצד ניתן להימנע מהן כדי להגדיל את הסיכוי לתוצאה חיובית?

בעת הגשת בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל, ישנן מספר טעויות נפוצות שאנשים נוטים לבצע. טעויות אלו עלולות לפגוע בסיכויי ההצלחה של הבקשה ולהאריך את התהליך. על מנת להימנע מטעויות אלו ולהגדיל את הסיכוי לתוצאה חיובית, חשוב להקפיד על מספר דברים:

ראשית, יש לוודא שכל המסמכים הנדרשים מצורפים לבקשה ומולאו כהלכה. מסמכים חסרים או לא מדויקים עלולים לגרום לעיכוב או לדחייה של הבקשה. בין המסמכים הנדרשים: תלושי שכר, דו”חות בנק, אישורים על הוצאות קבועות (כגון שכר דירה, תשלומי משכנתא וכו’), מסמכים רפואיים במקרה של בעיות בריאות ועוד. כמו כן, יש לצרף תצהיר חתום על ידי מבקש הביטול, המפרט את נימוקי הבקשה ומצבו הכלכלי.

שנית, חשוב להגיש את הבקשה בזמן ובמסגרת ההליכים המתאימים. הגשת בקשה באיחור או בערוץ הלא נכון עלולה לגרום לדחייתה על הסף. יש להקפיד על המועדים הקבועים בחוק להגשת בקשה לביטול עיקול, בהתאם לסוג ההליך (למשל, 30 יום מיום קבלת האזהרה על עיקול מהמעסיק, כאמור בסעיף 7 לחוק הגנת השכר, תשי”ח-1958). כמו כן, יש להגיש את הבקשה לרשות האכיפה והגבייה או להוצאה לפועל שמנהלת את התיק, ולא לגורמים אחרים.

שלישית, מומלץ לנמק את הבקשה בצורה מפורטת ומשכנעת, תוך התייחסות למצב הכלכלי, המשפחתי והבריאותי של החייב. יש להסביר מדוע העיקול על המשכורת פוגע קשות ביכולת לקיים את החייב ואת התלויים בו, ועלול להביא למצב של חדלות פירעון. ככל שהנימוקים יהיו משכנעים יותר, כך יגדלו הסיכויים שהבקשה תתקבל. במקרים מסוימים, כדאי אף לצרף חוות דעת מקצועית, כגון סוציאלית או כלכלית, התומכת בנימוקי הבקשה.

רביעית, רצוי להיעזר בייעוץ משפטי מקצועי בעת הכנת הבקשה והגשתה. עורך דין המתמחה בתחום חדלות פירעון והוצאה לפועל יוכל לסייע בניסוח נכון של הבקשה, בצירוף המסמכים הרלוונטיים ובהתמודדות עם התנגדויות אפשריות מצד הזוכים. כמו כן, הוא יוכל לייצג את החייב בדיונים ובהליכים הנדרשים, ולפעול למיצוי זכויותיו.

לסיכום, על מנת להימנע מטעויות נפוצות ולהגדיל את הסיכוי לקבלת בקשה לביטול עיקול משכורת, יש להקפיד על איסוף וצירוף כל המסמכים הנדרשים, הגשת הבקשה במועד ובמסגרת הנכונה, נימוק מפורט ומשכנע של הבקשה, וקבלת ייעוץ משפטי מתאים. ככל שהבקשה תוגש בצורה מסודרת ומקצועית יותר, כך יגדלו הסיכויים להתקבלותה ולשחרור החייב מההעיקול על משכורתו.

עורך דין המתמחה בבקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל

עיקול משכורת הוא אחד הכלים העומדים לרשות הוצאה לפועל על מנת לגבות חובות. עם זאת, במקרים מסוימים, עיקול המשכורת עלול לפגוע קשות ביכולתו של החייב להתקיים בכבוד. במצבים אלה, ניתן להגיש בקשה לביטול עיקול המשכורת.

עורך דין המתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון ופירוק חברות, יכול לסייע רבות בהגשת בקשה לביטול עיקול המשכורת. ראשית, עורך הדין יבחן את נסיבות המקרה ויקבע האם קיימת עילה מתאימה להגשת הבקשה. לאחר מכן, עורך הדין ינסח את הבקשה תוך התמקדות בנימוקים המשפטיים והעובדתיים התומכים בביטול העיקול.

בנוסף, עורך הדין ידאג לצרף לבקשה את כל המסמכים הרלוונטיים, כגון תלושי שכר, אישורים רפואיים ומסמכים אחרים התומכים בטענות המועלות בבקשה. כמו כן, עורך הדין ייצג את החייב בדיונים בפני רשם ההוצאה לפועל וינסה לשכנע את הרשם בצדקת טענותיו של החייב.

חשוב לציין כי ביטול עיקול המשכורת אינו דבר של מה בכך, וניתן להשיגו רק במקרים חריגים ומיוחדים. עם זאת, בסיועו של עורך דין מנוסה ומקצועי, סיכויי ההצלחה בהגשת הבקשה עולים משמעותית.

לסיכום, אם אתם מתמודדים עם עיקול משכורת ומעוניינים לבטלו, מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות פירעון ופירוק חברות. עורך הדין יוכל לספק לכם ייעוץ משפטי מקצועי, לנסח עבורכם בקשה מנומקת ומבוססת, ולייצג אתכם בצורה הטובה ביותר בהליכים המשפטיים הרלוונטיים.

איך להתמודד עם עיקול משכורת בהוצאה לפועל ולהשיג את ביטולו?

דני, אב ל-3 ילדים, עובד קשה בעבודה מפרכת כדי לפרנס את משפחתו. לאחרונה, דני נקלע לקשיים כלכליים עקב מצבו הבריאותי המידרדר והוצאות רפואיות גבוהות. למרות מאמציו הכנים לעמוד בתשלומים, דני צבר חובות בסכום של 150,000 ש”ח.

יום אחד, דני קיבל הודעה מעורך הדין של הנושים על כך שהוטל עיקול על משכורתו בהוצאה לפועל. הוא הרגיש מבוהל, מתוסכל וחסר אונים. דני חשש שלא יוכל לספק את צרכי משפחתו הבסיסיים ולשלם את שכר הדירה. המצב הכניס אותו ללחץ רב והוא לא ידע למי לפנות לעזרה.

לאחר התלבטות רבה, דני החליט לפנות לעורך דין המתמחה בהוצאה לפועל וחדלות פירעון. בפגישה הראשונית, עורך הדין הקשיב בסבלנות לסיפורו של דני והסביר לו את האפשרויות העומדות בפניו. הוא הרגיע את דני והבטיח לו שיעשה כל שביכולתו כדי לסייע לו להיחלץ ממצבו הקשה.

עורך הדין הגיש בקשה דחופה לביטול העיקול על משכורתו של דני, בטענה שהעיקול פוגע קשות ביכולתו לספק את צרכי משפחתו הבסיסיים. בבקשה פירט עורך הדין את מצבו הבריאותי והכלכלי של דני, את גובה הכנסתו ואת מספר הנפשות התלויות בו.

בדיון שהתקיים בהוצאה לפועל, עורך הדין טען בתוקף כי יש לבטל את העיקול או לפחות להפחית משמעותית את שיעורו, כדי לאפשר לדני למשפחתו קיום בכבוד. הוא הדגיש את נסיבותיו המיוחדות של דני ואת מאמציו לפרוע את חובותיו.

לשמחתו הרבה של דני, הרשם בהוצאה לפועל קיבל את עמדת עורך הדין והורה על ביטול העיקול על משכורתו. הוא קבע כי בנסיבות העניין, העיקול על משכורתו של דני עלול להותיר אותו ואת משפחתו מחוסרי כל, וכי יש למצוא פתרון אחר שיאזן בין זכויות הנושים לצרכיו הבסיסיים של החייב.

לאחר ביטול העיקול, דני חש הקלה עצומה. הוא הודה לעורך הדין שלו מקרב לב על הסיוע המשפטי שהעניק לו ועל הליווי הצמוד לאורך כל הדרך. דני קיבל הזדמנות חדשה לשקם את חייו ואת מצבו הכלכלי, תוך גיבוש תכנית פריסת תשלומים סבירה ומוסכמת מול נושיו, שאיפשרה לו לפרוע בהדרגה את חובותיו תוך שמירה על כבודו ועל רווחת משפחתו.

אם גם אתם מתמודדים עם עיקול משכורת בהוצאה לפועל ושוקלים להגיש בקשה לביטולו, אל תהססו לפנות לעורך דין מנוסה בתחום, שיוכל לבחון את מכלול נסיבות עניינכם, להעריך את סיכויי הבקשה ולייצג אתכם באופן מיטבי בהליך, תוך שמירה על זכויותיכם ועל האינטרסים שלכם. בסיוע משפטי מתאים, גם אתם יכולים לצאת ממעגל העיקולים ולזכות בהזדמנות חדשה.

10 פסקי דין רלוונטיים: בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל

 1. רע”א 6892/18 פלוני נ’ מדינת ישראלפסק דין זה עוסק בסוגיית ביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל. בית המשפט העליון קבע כי יש לאזן בין זכות החייב לקיום בכבוד לבין זכות הנושה לגבות את חובו. נפסק כי ניתן לבטל עיקול משכורת במקרים חריגים בהם העיקול פוגע בכבוד האדם של החייב ובזכותו לחיות בכבוד, תוך איזון אינטרסים של הצדדים.

  ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 2. רע”א 2511/14 פלוני נ’ הוצאה לפועלבפסק דין זה נקבע כי ניתן לעקל עד 25% ממשכורתו של חייב בהוצאה לפועל, אך במקרים חריגים ניתן לבטל או להפחית את סכום העיקול. במקרה זה הופחת סכום העיקול ממשכורת החייב ל-10%, בהתחשב במצבו הכלכלי הקשה ובנסיבות המקרה, תוך איזון האינטרסים של הנושים והחייב.

  ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 3. רע”א 5304/18 פלוני נ’ מדינת ישראלפסק דין זה מדגיש את חשיבות השמירה על כבוד האדם בהליכי הוצאה לפועל. נקבע כי יש לבחון כל מקרה לגופו בבקשות לביטול עיקולים, כדי לוודא שהעיקול אינו פוגע באופן בלתי מידתי בזכויות יסוד של החייב, כגון הזכות לקיום מינימלי בכבוד. במקרה זה בוטל העיקול על משכורתו של החייב, בהתחשב בנסיבותיו האישיות.

  ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 4. רע”א 7516/17 פלוני נ’ מדינת ישראלבפסק דין זה נקבע כי בית המשפט רשאי להתחשב במאפייניו האישיים של החייב בבואו להחליט בבקשה לביטול עיקול משכורת. נסיבות כגון מצב בריאותי, נכות, גיל, מצב תעסוקתי ומצב משפחתי עשויות להשפיע על ההחלטה אם לבטל או להפחית עיקול, כדי לאפשר לחייב להתקיים בכבוד על אף קיומו של החוב וההליכים לגבייתו.

  ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 5. ע”א 2242/17 פלוני נ’ בנק לאומי לישראל בע”מפסק דין זה דן בסוגיית ביטול עיקול משכורת של חייב פושט רגל. נפסק כי האינטרס של הנושים לגבות חובם חייב לעמוד בפני האינטרס של החייב לשיקום ולהתחלה כלכלית חדשה לאחר הליך פשיטת הרגל. במקרה זה בוטל העיקול על משכורתו של החייב, בהתחשב בכך שעבר הליך פשיטת רגל ושיקם את חייו.

  ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 6. בש”א 16181-11-12 שלמה נ’ כונס נכסים רשמי תל אביבבפסק דין זה נדונה בקשה לביטול עיקול משכורת של חייב שהוכרז כפושט רגל. בית המשפט קבע כי על אף שיש לאזן בין האינטרסים של החייב לנושים, יש להתחשב במצבו הכלכלי והאישי של החייב ולאפשר לו “הזדמנות שנייה” במסגרת תהליך שיקום לאחר פשיטת רגל. העיקול על משכורתו של החייב בוטל לחלוטין בנסיבות המקרה.

  ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 7. רע”א 1595/06 סולי נ’ בנק הפועלים בע”מפסק דין זה עוסק בבקשה לביטול עיקול על קצבאות שמקבל החייב. נפסק כי ניתן לעקל קצבאות מסוימות כדי לפרוע חוב, אך יש לפעול בזהירות ובמידתיות. בית המשפט הדגיש את חשיבות ההגנה על זכות הקיום המינימלי בכבוד, ולכן במקרה זה בוטל העיקול על קצבת הנכות של החייב.

  ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 8. ה”פ 2140/07 אברהם נ’ המוסד לביטוח לאומיפסק דין זה קובע כי גם אם חייב זכאי להגנות מסוימות מפני עיקול קצבאות, הוא עדיין חייב לפרוע את חובותיו ככל הניתן. במקרה זה נדחתה בקשת החייב לבטל לחלוטין את העיקול על קצבת הזקנה שלו, אך הופחת שיעור העיקול כדי לאפשר לו להתקיים בכבוד. נקבע שיש לאזן בין האינטרסים של הצדדים.

  ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 9. ע”א 9916/16 בנק מזרחי טפחות בע”מ נ’ פלוניבפסק דין זה נדחה ערעור של בנק על ביטול עיקול משכורת שהוטל על חייב. בית המשפט העליון הדגיש את חשיבות ההגנה על החייב מפני עיקולים מעבר ליכולתו הכלכלית. נפסק כי אין להטיל עיקול בשיעור שימנע מהחייב להתקיים בכבוד, גם אם הדבר עלול לפגוע ביכולת הגבייה של הנושים.

  ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 10. רע”א 6658/18 פלוני נ’ בנק הפועלים בע”מפסק דין זה מבהיר כי על בית המשפט לבחון את מכלול נסיבות המקרה בבואו להכריע בבקשה לביטול עיקול משכורת. יש להתחשב במצבו הכלכלי והבריאותי של החייב, במשפחתו התלויה בו, במאמציו לפרוע את החוב וכן ביחס בין סכום החוב לסכום המשכורת המעוקלת. העיקול בוטל חלקית במקרה זה, בהתחשב בנסיבותיו הקשות של החייב.

  ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

ייעוץ ללא התחייבות מעורך דין בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל

בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל

שיתוף המאמר בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות בנושא בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל

זקוקים לסיוע משפטי בבקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל? התקשרו עכשיו או השאירו פרטים

מאמרים מקצועיים בנושא בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל

מחפש מידע נוסף על בקשה לביטול עיקול משכורת בהוצאה לפועל?