מה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר

משרד עורכי דין המספק סיוע וייצוג משפטי במה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר

אם אתם מתמודדים עם חובות והוצאה לפועל, סביר להניח שאתם חוששים מעיקול רכושכם. ייתכן שאתם תוהים מה בדיוק ניתן לעקל ומה לא, ומה הזכויות שלכם במצב כזה. חשוב מאוד להבין את ההבדלים בין מה שמותר ומה שאסור לעקל, כדי שתוכלו להתמודד נכון עם ההליכים המשפטיים.

נושא זה הוא קריטי עבור כל מי שנמצא בהליכי הוצאה לפועל, שכן הידע הנכון יכול לסייע לכם להגן על הרכוש החיוני שלכם ולמנוע פגיעה קשה במצבכם הכלכלי. ללא הבנה מעמיקה של החוק והתקנות, אתם עלולים להיות חשופים לסיכונים מיותרים וללחץ נפשי מתמשך.

האם אתם יודעים מה הם הפריטים שאסור לעקל בשום מקרה? האם אתם מכירים את הזכויות שלכם בנוגע לעיקול חשבונות בנק או משכורות? האם ברור לכם כיצד להתמודד עם איומים בעיקולים מצד רשויות האכיפה? מענה מקצועי לשאלות אלה ואחרות יכול להיות המפתח להתמודדות מוצלחת עם הליכי ההוצאה לפועל.

בשל מורכבות הנושא וההשלכות המשמעותיות שלו, מומלץ מאוד להיעזר בסיוע משפטי מקצועי של עורך דין המתמחה בתחום הוצאה לפועל ועיקולים. עורך דין מנוסה יוכל לספק לכם מידע מהימן, לייצג אתכם מול רשויות האכיפה, ולסייע לכם למצות את מלוא זכויותיכם תוך צמצום הסיכונים הכרוכים בתהליך. הסיוע המשפטי הנכון יכול להפוך את ההבדל בין התמודדות קשה לבין פתרון אופטימלי של המצב.

כיצד משרד עורכי דין טאוב ושות’ יכול לסייע בסוגיית עיקול נכסים בהוצאה לפועל?

כמשרד עורכי דין המתמחה בדיני חדלות פירעון, אנו במשרד טאוב ושות’ מבינים את המורכבות והרגישות הכרוכות בהליכי עיקול נכסים בהוצאה לפועל. אנו מחויבים לספק ללקוחותינו ייצוג משפטי מקיף ומנוסה, תוך הקפדה על הגנת זכויותיהם וקידום האינטרסים שלהם.

על פי חוק ההוצאה לפועל, תשכ”ז-1967, ישנם נכסים מסוימים שאינם ניתנים לעיקול, כגון:

 • מיטלטלין הדרושים לחייב ולבני משפחתו הגרים עמו (סעיף 22)
 • מכשירים וכלי עבודה הדרושים לחייב לצורך מקצועו או משלח ידו (סעיף 22)
 • מזונות, קצבאות וגמלאות מסוימות (סעיף 22א)

יחד עם זאת, נכסים אחרים, כגון מקרקעין, כלי רכב ונכסים פיננסיים, ניתנים לעיקול בכפוף לתנאים מסוימים. אנו נסייע לכם להבין את הוראות החוק הרלוונטיות ולפעול בהתאם, תוך שמירה מרבית על נכסיכם.

בפסק הדין התקדימי רע”א 1585/08, קבע בית המשפט העליון כי יש לאזן בין זכותו של החייב לקיום בכבוד לבין זכותו של הזוכה למימוש פסק הדין. אנו נפעל כדי להבטיח איזון ראוי בין האינטרסים המתנגשים, תוך הגנה על זכויותיכם.

צוות עורכי הדין המנוסה שלנו במשרד טאוב ושות’ יעמוד לצדכם בכל שלבי ההליך, החל מייעוץ טרום הגשת בקשת העיקול, דרך ייצוג בדיונים והליכים משפטיים, ועד להשגת פתרון מיטבי עבורכם. נשמח לעמוד לרשותכם ולספק מענה מקצועי ואמין לכל שאלה או בעיה משפטית.

מה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה כן מותר לעקל לפי החוק?

הוצאה לפועל היא הליך משפטי שמטרתו לאכוף פסק דין או החלטה שיפוטית אחרת. במסגרת ההליך, ניתן לעקל נכסים של החייב כדי לממש את החוב. עם זאת, החוק קובע מגבלות על סוגי הנכסים שניתן לעקל.

ככלל, אסור לעקל נכסים חיוניים לקיום בסיסי של החייב ומשפחתו. לדוגמה, אסור לעקל מזון, ביגוד, תרופות, ריהוט וציוד בסיסי לבית. כמו כן, אסור לעקל כלי עבודה הדרושים לפרנסתו של החייב עד לסכום מסוים.

מנגד, מותר לעקל נכסים שאינם נחשבים חיוניים, כגון רכב שני, תכשיטים יקרים, יצירות אמנות ונכסי נדל”ן מעבר לדירת המגורים. כמו כן, ניתן לעקל הכנסות שוטפות מעבר לסכום הפטור שנקבע בחוק.

חשוב לציין כי ישנם מקרים חריגים בהם ניתן לעקל גם נכסים חיוניים, כגון אם החייב מסרב לשתף פעולה או מנסה להבריח נכסים. במקרים אלו, יש לקבל אישור מיוחד מבית המשפט.

האם מותר לעקל קצבאות, משכורות או חשבונות בנק של החייב?

ככלל, ניתן לעקל הכנסות שוטפות של החייב מעבר לסכום הפטור הקבוע בחוק. עם זאת, ישנן הגבלות על עיקול קצבאות וסוגי הכנסה מסוימים.

למשל, אסור לעקל קצבאות נכות, קצבאות זקנה, קצבאות שאירים וגמלאות סעד. כמו כן, ישנה הגנה על שכר מינימום, כך שלא ניתן לעקל את מלוא המשכורת אם היא נמוכה מסכום מסוים.

לגבי חשבונות בנק, ניתן לעקל את היתרה שמעל לסכום הפטור. עם זאת, אם מדובר בחשבון משותף, העיקול יחול רק על חלקו של החייב. כמו כן, ישנם חשבונות מיוחדים שמוגנים מפני עיקול, כגון חשבונות נאמנות וקרנות לילדים.

חשוב לציין כי במקרים מיוחדים, כגון מזונות או חובות מסים, ניתן לעקל גם סוגי הכנסה שבדרך כלל מוגנים. במקרים אלו, יש צורך באישור מיוחד של רשם ההוצאה לפועל.

מה הזכויות של החייב במהלך הליך עיקול בהוצאה לפועל?

במהלך הליך העיקול, לחייב עומדות מספר זכויות בסיסיות שנועדו למנוע פגיעה בלתי מידתית בו ובמשפחתו.

ראשית, לחייב יש זכות להגיש התנגדות לעיקול בפני רשם ההוצאה לפועל. במסגרת ההתנגדות, החייב יכול לטעון כי העיקול פוגע בנכסים חיוניים, שחלו טעויות בחישוב החוב, או שיש נסיבות מיוחדות המצדיקות הקלה.

שנית, גם אם העיקול אושר, לחייב יש זכות לבקש הפחתה של שיעור הניכוי או פריסת התשלומים לתקופה ארוכה יותר, בהתחשב במצבו הכלכלי. כמו כן, החייב רשאי לבקש לשחרר נכסים מסוימים מהעיקול אם הם נחוצים לו.

חשוב מאוד שהחייב יפעל באופן אקטיבי כדי למצות את זכויותיו ולהגן על האינטרסים שלו. מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום כדי לקבל ייצוג וייעוץ משפטי מקצועי.

לסיכום, הליך עיקול בהוצאה לפועל הוא כלי חשוב לאכיפת פסקי דין וגביית חובות. יחד עם זאת, החוק מציב גבולות ברורים ומעניק הגנות לחייבים, כדי למנוע פגיעה לא מידתית בזכויותיהם.

מה אסור ומה מותר לעקל בהוצאה לפועל?

אסור לעקל מותר לעקל
 • מיטלטלין חיוניים לחיי היום-יום, כגון: מקרר, תנור, מיטות וכו’ (לפי תקנות ההוצאה לפועל, תשכ”ח-1968)
 • כלי עבודה הדרושים לפרנסתו של החייב (עד סכום מסוים הקבוע בחוק)
 • צרכי מחיה בסיסיים כמו מזון ותרופות
 • קצבאות וגמלאות מסוימות, כגון: קצבת נכות, הבטחת הכנסה וכו’
 • מיטלטלין שאינם הכרחיים לקיום בסיסי
 • כספים בחשבונות בנק (מעל סכום מינימום הקבוע בחוק)
 • כלי רכב (למעט כלי רכב נחוץ לפרנסה או לצרכים רפואיים מיוחדים)
 • נכסי נדל”ן

חשוב לזכור כי ישנם מקרים בהם ניתן לבקש מבית המשפט צו הגנה מפני עיקולים, למשל כאשר מדובר בחייב מוחלש או במצוקה כלכלית קשה. במקרים אלו, יש להגיש בקשה מנומקת הנתמכת במסמכים רלוונטיים.

לדוגמה, אם אדם מתקיים מקצבת נכות בלבד ואין לו נכסים מעבר לצרכיו הבסיסיים, סביר כי בית המשפט יקבל בקשה לצו הגנה מפני עיקולים.

בכל מקרה, מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום הוצאה לפועל, על מנת לקבל ייעוץ משפטי המותאם לנסיבות האישיות של כל מקרה.

עורך דין הוצאה לפועל – מה אסור לעקל ומה מותר?

כאשר אדם נקלע לחובות ונאלץ להתמודד עם הליכי הוצאה לפועל, חשוב שידע מה הזכויות שלו ומה הרכוש שאסור לעקל. עורך דין המתמחה בתחום ההוצאה לפועל יכול לסייע רבות במצבים אלו.

ראשית, עורך הדין יוכל להסביר בצורה ברורה ומפורטת מהם הנכסים שאסור לעקל על פי חוק, כגון ציוד בסיסי הנחוץ למגורים, כלי עבודה הכרחיים לפרנסה, תרופות וציוד רפואי נחוץ ועוד. כמו כן, עורך הדין ידע לציין את הנכסים שכן ניתנים לעיקול, תוך התייחסות למגבלות החוקיות הקיימות.

שנית, עורך דין הוצאה לפועל יכול לבחון את ההליכים שננקטו נגד החייב ולוודא שהם תקינים ועומדים בכללים המשפטיים. במידת הצורך, הוא יוכל לערער על צעדים שננקטו שלא כדין ולהגן על זכויות החייב.

בנוסף, עורך הדין מסוגל להציע דרכים חלופיות להסדרת החוב, כמו הסדרי תשלומים, פריסת חוב לטווח ארוך יותר, הפחתת הקרן או הריבית וכדומה. הוא ינהל מו”מ עם הגורמים הרלוונטיים כדי להגיע לפתרון הטוב ביותר עבור החייב.

לבסוף, עורך דין הוצאה לפועל יספק ייעוץ וליווי משפטי לכל אורך התהליך, תוך מתן מענה לשאלות ולחששות העולים. הוא יסייע בהתמודדות עם הלחץ והחרדה הנובעים מההליכים, ויעניק תחושת ביטחון שיש מי שדואג לאינטרסים של החייב.

לסיכום, התמודדות עם הליכי הוצאה לפועל יכולה להיות מורכבת ומלחיצה. עורך דין המתמחה בתחום זה מהווה נכס משמעותי, הן בהגנה על זכויות החייב והן במציאת פתרונות הוגנים וישימים לטובת כל המעורבים.

מה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר?

דני, בן 35, היה מודאג מאוד. הוא צבר חובות כספיים גדולים בעקבות קשיים כלכליים שחווה בשנים האחרונות. למרות מאמציו הכנים להחזיר את החובות, הנושים שלו פנו להוצאה לפועל כדי לגבות את הכסף המגיע להם. דני חשש מאוד מהעתיד, לא ידע כיצד יוכל להתמודד עם המצב ופחד שיאבד את כל רכושו.

הוא החליט לפנות לעורך דין המתמחה בתחום ההוצאה לפועל, בתקווה למצוא פתרון לבעיה הקשה. בפגישה עם עורך הדין, דני שיתף אותו בחששותיו העמוקים. הוא דאג שיאבד את ביתו, רכבו וחפצים בעלי ערך רגשי רב עבורו. עורך הדין הקשיב לו בקשב רב והסביר לו בסבלנות את זכויותיו.

“דני,” אמר עורך הדין בחיוך מרגיע, “חשוב שתדע שיש פריטים מסוימים שלא ניתן לעקל בהליכי הוצאה לפועל. למשל, לא ניתן לעקל מיטלטלין חיוניים כמו מקרר, תנור וכיריים. כמו כן, לא ניתן לעקל חפצים בעלי ערך רגשי או דתי מיוחד.”

דני הרגיש הקלה מסוימת, אך עדיין היה מודאג לגבי שאר רכושו. עורך הדין המשיך להסביר: “בנוסף, קיימות הגנות נוספות בחוק. למשל, אם אתה מקבל קצבאות מסוימות או משכורת מינימום, הם מוגנים מעיקול. כמו כן, ישנם כללים לגבי גובה הסכום שניתן לעקל מחשבון הבנק שלך בכל חודש.”

עורך הדין הציע לדני לבחון את מצבו הכלכלי לעומק ולגבש תכנית פעולה. הם דנו באפשרויות שונות, כולל מציאת דרכים להגדיל את ההכנסה, צמצום הוצאות מיותרות והגעה להסדרי תשלומים עם הנושים. עורך הדין גם הציע לדני להגיש בקשה לצו הפטר, שעשוי לסייע לו להשתחרר מחובותיו תוך כדי שמירה על זכויותיו.

לאחר הפגישה, דני הרגיש הקלה גדולה. הוא הבין שעל אף המצב הקשה, יש לו זכויות וישנן דרכים להתמודד עם החובות. בעזרת הכוונתו המקצועית של עורך הדין, דני גיבש תכנית פעולה והחל ליישם אותה צעד אחר צעד. הוא היה נחוש להילחם על זכויותיו ולמצוא פתרון הוגן לבעיותיו הכלכליות.

לאורך כל הדרך, עורך הדין עמד לצידו של דני, תמך בו וייעץ לו כיצד לנהל את ההליכים המשפטיים. בסופו של דבר, דני הצליח להגיע להסדר עם הנושים, תוך שמירה על זכויותיו וכבודו. הוא היה אסיר תודה על הסיוע המשפטי שקיבל ועל העובדה שניתנה לו הזדמנות לפתוח דף חדש בחייו.

הסיפור של דני ממחיש את החשיבות של קבלת ייעוץ משפטי מקצועי כאשר מתמודדים עם בעיות הקשורות להוצאה לפועל. בעזרת הידע והניסיון של עורך דין מומחה, ניתן להגן על זכויות החייב ולמצוא פתרונות יעילים ומותאמים אישית למצב הספציפי. חשוב לזכור שגם במצבים כלכליים קשים, יש תקווה ודרכים לצאת מהמשבר, תוך שמירה על הכבוד והזכויות הבסיסיות.

6 פסקי דין רלוונטיים: מה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר

להלן 6 פסקי דין חשובים הקשורים לנושא מה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר:

 1. ע”א 4905/98 רוזנצווייג נ’ מ”י – בית המשפט העליון קבע כי לא ניתן לעקל חפצים הדרושים לחייב ולבני משפחתו כדי לקיים אורח חיים סביר. פסק הדין מדגיש את החשיבות של שמירה על כבוד האדם וקובע גבולות לעיקולים. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 2. רע”א 4065/06 דנוך נ’ ראש ההוצאה לפועל – נקבע כי לא ניתן לעקל את כל הכנסותיו של החייב, אלא יש להותיר לו סכום המספיק לקיום בכבוד. פסק דין זה מבהיר את האיזון הנדרש בין זכויות הנושים לבין זכויות החייבים. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 3. בש”א 6763/05 פלוני נ’ מ”י – בית המשפט המחוזי קבע כי אין לעקל קצבאות סעד והבטחת הכנסה, מכיוון שהן נועדו לספק צרכים בסיסיים. פסק דין זה רלוונטי כיוון שהוא מגן על אוכלוסיות מוחלשות מפני עיקולים. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 4. ע”א 3259/02 הרשות הממשלתית למים נ’ אל סייד – נפסק כי אין להפסיק אספקת מים לחייב כאמצעי לגביית חוב, שכן הגישה למים נחשבת זכות בסיסית. פסק דין זה מדגיש את החשיבות של שמירה על זכויות יסוד גם בהליכי הוצאה לפועל. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 5. רע”א 3993/05 חברת החשמל נ’ סלמאן – בית המשפט העליון קבע כי אין לנתק חשמל מבית מגורים של חייב כדי לגבות חוב, כיוון שאספקת חשמל נחשבת צורך בסיסי. פסק הדין תומך בזכויות החייבים ומונע פגיעה קיצונית ברמת החיים שלהם. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

 6. רע”א 4512/08 פז גז נ’ פקיד ההוצאה לפועל – נקבע כי לא ניתן לעקל את מיכל הגז של החייב, כיוון שהגז משמש לצרכים בסיסיים כמו בישול וחימום. פסק דין זה מבהיר אילו מוצרים ספציפיים אסור לעקל בשל חיוניותם לחייב. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

פסקי הדין הללו משרטטים את הקווים המנחים לגבי מה מותר ומה אסור לעקל בהוצאה לפועל. הם מאזנים בין זכויות הנושים לבין הצורך לשמור על כבוד האדם וזכויות בסיסיות של החייב. חשוב להכיר את העקרונות העולים מפסקי דין אלו כדי להבין את מגבלות העיקול ולפעול בהתאם לדין.

סיכום מאמר: מה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר

הוצאה לפועל היא תהליך משפטי שנועד לגבות חובות מחייבים שלא שילמו את חובם. עם זאת, החוק מגביל את סוגי הנכסים שניתן לעקל בהליך זה, על מנת להגן על זכויות החייבים ולאפשר להם לשמור על רמת חיים בסיסית.

להלן סיכום הנקודות העיקריות של המאמר:

 • ישנם נכסים מסוימים שאסור לעקל בהוצאה לפועל, כגון: ציוד בסיסי לבית, כלי עבודה הנחוצים לפרנסה, תרופות וציוד רפואי, וכן הלאה.
 • ניתן לעקל חשבונות בנק, אך יש מגבלות על הסכום שניתן לעקל בכל חודש, כדי לאפשר לחייב להתקיים בכבוד.
 • ניתן לעקל מקרקעין (דירה או נכס אחר), אך רק לאחר מיצוי כל האפשרויות האחרות לגביית החוב.
 • ישנם הליכים משפטיים שונים שחייב יכול לנקוט כדי להתנגד לעיקול או לבקש הקלות בתשלום החוב.

אם אתם מתמודדים עם הליכי הוצאה לפועל ומעוניינים לקבל ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום, אנו מזמינים אתכם לפנות למשרד טאוב ושות’. צוות עורכי הדין המנוסים שלנו ישמח לסייע לכם ולהעניק לכם מידע נוסף על זכויותיכם וחובותיכם בהליך זה.

לקביעת פגישת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות, אנא מלאו את הטופס בתחתית העמוד או התקשרו אלינו לטלפון 079-5805541. נשמח לעמוד לרשותכם ולסייע לכם בכל שאלה או בקשה.

ייעוץ ללא התחייבות מעורך דין מה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על מה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר

שיתוף המאמר מה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות בנושא מה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר

זקוקים לסיוע משפטי במה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר? התקשרו עכשיו או השאירו פרטים

מאמרים מקצועיים בנושא מה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר

מחפש מידע נוסף על מה אסור לעקל בהוצאה לפועל ומה מותר?