פירוק חברה חדלת פירעון

משרד עורכי דין המספק סיוע וייצוג משפטי בפירוק חברה חדלת פירעון

האם חברה שאתם מעורבים בה נקלעה למצב של חדלות פירעון? האם אתם חוששים מההשלכות של פירוק החברה על הזכויות והאינטרסים שלכם? אם כן, חשוב מאוד שתכירו את ההיבטים המשפטיים של תהליך פירוק חברה חדלת פירעון ותדעו כיצד להגן על עצמכם.

פירוק חברה עקב חדלות פירעון הוא תהליך מורכב ומלחיץ, במיוחד עבור מי שאינו בקיא בפרטי החוק. ישנן שאלות רבות העשויות להטריד אתכם: מהם הזכויות של בעלי המניות והנושים בתהליך הפירוק? כיצד מתנהל הליך הפירוק ומי מנהל אותו? מה קורה לנכסי החברה ולחובותיה? האם ניתן להציל את החברה מפירוק?

לנוכח מורכבות הנושא וההשלכות המשמעותיות שלו, חיוני לקבל ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי מעורך דין המתמחה בדיני חברות ופירוק. עורך דין מנוסה יכול להדריך אתכם לאורך התהליך, להסביר את זכויותיכם וחובותיכם, ולסייע לכם לקבל החלטות מושכלות. בין אם אתם בעלי מניות, נושים או נושאי משרה בחברה, עורך דין יכול לתת מענה לשאלותיכם הספציפיות ולפעול למקסם את האינטרסים שלכם.

אל תישארו לבד מול האתגרים המשפטיים של פירוק חברה. פנו עוד היום לעורך דין המתמחה בנושא ותנו לו לעמוד לצידכם ולקדם את ענייניכם בצורה הטובה ביותר.

כיצד משרד עורכי דין טאוב ושות’ יכול לסייע לך בתהליך פירוק חברה חדלת פירעון?

אם אתם מתמודדים עם חברה חדלת פירעון ושוקלים את האפשרות של פירוק החברה, משרד עורכי דין טאוב ושות’ כאן כדי לסייע לכם לנווט בתהליך המורכב הזה. אנו מבינים שמדובר בתקופה מלחיצה ומאתגרת, ואנו מחויבים לספק לכם ליווי וייצוג משפטי מקצועי ואישי לאורך כל הדרך.

על פי פקודת החברות סעיף 257, ניתן לפרק חברה מרצון על ידי החלטה של בעלי המניות. עם זאת, התהליך כרוך בהיבטים משפטיים רבים, כמו מינוי מפרק, הגשת דוחות לרשם החברות, וסגירת חובות. צוות המומחים שלנו ידריך אתכם בכל שלב, תוך הקפדה על עמידה בדרישות החוק הרלוונטיות.

בנוסף, אם מדובר בחברה חדלת פירעון, יש לקחת בחשבון את זכויות הנושים. חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי מגדיר את ההליכים לטיפול בחובות החברה ופירעונם. נעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם כל הצדדים המעורבים – בעלי המניות, הנושים, והרשויות – כדי להגיע לפתרון המיטבי והצודק ביותר.

המומחיות הייחודית של משרדנו בתחום חדלות פירעון, בשילוב עם הניסיון הנרחב שלנו בניהול מקרים מורכבים, מבטיחים שאתם בידיים טובות. נדאג שתהיו מיוצגים כראוי, שזכויותיכם יישמרו, ושהתהליך יתנהל בצורה חלקה ויעילה ככל האפשר.

אל תהססו לפנות אלינו לייעוץ ראשוני. נשמח לבחון את המקרה הספציפי שלכם, להסביר את האפשרויות העומדות בפניכם, ולסייע לכם לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר בהתאם למצב. עם טאוב ושות’ לצידכם, תוכלו לצלוח את האתגרים המשפטיים והכלכליים הכרוכים בפירוק חברה חדלת פירעון, ולפתוח דף חדש.

מה קורה כאשר חברה מוכרזת כחדלת פירעון ונכנסת להליכי פירוק?

כאשר חברה מוכרזת כחדלת פירעון, כלומר שאין ביכולתה לשלם את חובותיה, היא נכנסת להליכי פירוק. הליכי פירוק מתבצעים על פי צו בית המשפט, ומטרתם היא לממש את נכסי החברה, לחלק את הכספים שהתקבלו לנושים על פי סדר עדיפויות שנקבע בחוק, ולסגור את החברה.

הליכי פירוק מתחילים בדרך כלל עם הגשת בקשה לבית המשפט, על ידי החברה עצמה, נושה, או רשות מוסמכת כמו רשם החברות. לאחר מכן, בית המשפט ממנה מפרק שתפקידו לנהל את הליכי הפירוק. המפרק אחראי על איתור נכסי החברה, מימושם, חלוקת הכספים לנושים, וסגירת החברה.

במהלך הליכי הפירוק, נושי החברה מגישים את תביעותיהם למפרק. המפרק בודק את התביעות, וקובע את הסכומים המגיעים לכל נושה. לאחר מכן, הכספים מחולקים לנושים על פי סדר העדיפויות הקבוע בסעיף 354 לפקודת החברות: קודם כל מקבלים עובדי החברה את השכר והזכויות המגיעים להם, לאחר מכן נושים מובטחים (כמו בנקים), ולבסוף נושים רגילים וספקים.

חשוב לציין כי במקרים רבים, נושים רגילים וספקים לא מקבלים את מלוא החוב המגיע להם, מכיוון שלחברה חדלת פירעון לרוב אין מספיק נכסים כדי לכסות את כל החובות. לכן, נושים וספקים עלולים להפסיד חלק ניכר מהחוב.

האם ניתן להימנע מפירוק חברה חדלת פירעון ולהגיע להסדר עם הנושים?

במקרים מסוימים, ניתן להימנע מפירוק של חברה חדלת פירעון ולהגיע להסדר עם הנושים. הסדר כזה נקרא לרוב “הסדר נושים” או “הבראת חברה”. מטרתו של הסדר הנושים היא לאפשר לחברה להמשיך להתקיים תוך כדי פריסת החובות וההתחייבויות שלה לתקופה ארוכה יותר.

הסדר נושים יכול להתבצע במסגרת הליך משפטי על פי סעיף 350 לחוק החברות, או כהסדר וולונטרי מחוץ לכותלי בית המשפט. בהליך לפי סעיף 350, בית המשפט מאשר את ההסדר לאחר שרוב מיוחס של הנושים (רוב של 75% מכל סוג של נושים) מסכים לו. בהסדר וולונטרי, החברה מנהלת משא ומתן ישיר עם הנושים ומגיעה איתם להסכמות.

הסדר נושים יכול לכלול צעדים שונים כמו הפחתת חובות, פריסת תשלומים לתקופה ארוכה יותר, המרת חוב להון (כלומר הפיכת הנושה לבעל מניות), או מתן בטחונות נוספים לנושים. המטרה היא למצוא פתרון שיאפשר לחברה להמשיך להתקיים, תוך כדי מתן מענה הוגן ככל הניתן לנושים.

עם זאת, חשוב לזכור כי לא תמיד ניתן להגיע להסדר נושים, במיוחד במקרים בהם מצבה הפיננסי של החברה אינו מאפשר זאת. בנוסף, נושים מסוימים (כמו רשויות המס) לא תמיד מוכנים להתפשר על החובות המגיעים להם. לכן, האפשרות להגיע להסדר נושים תלויה בנסיבות הספציפיות של כל מקרה.

מה קורה לחובות של חברה לאחר סיום הליכי פירוק ומחיקתה מרשם החברות?

לאחר סיום הליכי פירוק של חברה חדלת פירעון, וסגירתה ומחיקתה מרשם החברות, ברוב המקרים החובות שלא נפרעו נמחקים יחד עם החברה. זאת אומרת שנושים שלא קיבלו את מלוא החוב המגיע להם במהלך הליכי הפירוק, לא יוכלו לגבות את יתרת החוב לאחר מחיקת החברה.

הרציונל מאחורי מחיקת החובות הוא שחברה, כישות משפטית נפרדת, אחראית לחובותיה. כאשר החברה נמחקת, היא חדלה להתקיים כישות משפטית, ולכן לא ניתן יותר לגבות ממנה חובות. בעלי המניות אינם אחראים אישית לחובות החברה (אלא במקרים חריגים של הרמת מסך), ולכן גם לא ניתן לגבות מהם את יתרת החוב.

עם זאת, ישנם מספר חריגים לכלל זה. ראשית, במקרים של הונאה, תרמית או ניהול בלתי תקין של החברה, ניתן במקרים מסוימים “להרים את המסך” ולייחס את חובות החברה לבעלים או למנהלים באופן אישי. שנית, חובות לרשויות המס ולמוסד לביטוח לאומי לא תמיד נמחקים עם מחיקת החברה, ויתכן שרשויות אלה ינסו לגבות את החוב מגורמים אחרים כמו מנהלי החברה.

לבסוף, חשוב לציין כי מחיקת חובות בהליכי פירוק נוגעת רק לחובות של החברה עצמה. ערבויות אישיות שניתנו על ידי צדדים שלישיים (כמו ערבות של בעל מניות לטובת הלוואה של החברה) אינן מושפעות ממחיקת החברה, וניתן לממש אותן גם לאחר סיום הליכי הפירוק.

מה קורה כאשר חברה נכנסת להליכי פירוק?

שלב תיאור חוקים רלוונטיים
הגשת בקשה לפירוק החברה, נושה או רשות מוסמכת מגישים בקשה לבית המשפט המחוזי לפרק את החברה. סעיף 257 לפקודת החברות
מינוי מפרק זמני בית המשפט ממנה מפרק זמני שתפקידו לנהל את ענייני החברה עד להחלטה סופית על פירוקה. סעיף 265 לפקודת החברות
קבלת החלטה על פירוק בית המשפט מחליט האם לפרק את החברה באופן סופי, בהתבסס על המלצת המפרק הזמני ושיקולים נוספים. סעיף 268 לפקודת החברות
מינוי מפרק קבוע לאחר קבלת ההחלטה על פירוק החברה, בית המשפט ממנה מפרק קבוע שמנהל את תהליך הפירוק. סעיף 269 לפקודת החברות
איסוף נכסי החברה המפרק אוסף את כל נכסי החברה, כולל חובות שטרם נפרעו, במטרה לחלק אותם לנושים. סעיף 288 לפקודת החברות
חלוקת נכסים לנושים המפרק מחלק את נכסי החברה לנושים על פי סדר העדיפויות שנקבע בחוק. סעיף 295 לפקודת החברות
סגירת תיק הפירוק לאחר השלמת חלוקת הנכסים, המפרק מגיש לבית המשפט דו”ח סופי ובית המשפט מורה על סגירת תיק הפירוק. סעיף 304 לפקודת החברות

לדוגמה, נניח שחברת “א.ב.ג. בע”מ” נקלעה לקשיים כלכליים ואינה מסוגלת לשלם את חובותיה. אחד מנושי החברה מגיש בקשה לבית המשפט המחוזי לפרק את החברה. בית המשפט ממנה מפרק זמני שבוחן את מצבה הכספי של החברה ולבסוף ממליץ על פירוקה. לאחר מכן, בית המשפט מחליט לפרק את החברה וממנה מפרק קבוע. המפרק אוסף את נכסי החברה, מוכר אותם ומחלק את הכספים שהתקבלו לנושים על פי סדר הקדימויות הקבוע בחוק. לבסוף, המפרק מגיש דו”ח סופי לבית המשפט וזה מורה על סגירת תיק הפירוק.

חשוב לזכור כי פירוק חברה הוא הליך מורכב הדורש ליווי משפטי צמוד. במידה ונקלעתם למצב של חדלות פירעון, מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בדיני חברות ופשיטת רגל, שיוכל לייעץ לכם כיצד לפעול בצורה המיטבית להגנה על זכויותיכם.

עורך דין המתמחה בפירוק חברות חדלות פירעון

כאשר חברה נקלעת למצב של חדלות פירעון, כלומר, אינה מסוגלת לעמוד בהתחייבויותיה הכספיות, עלול להיווצר מצב בו יש צורך בפירוק החברה. תהליך פירוק חברה הוא מורכב ודורש ליווי משפטי צמוד של עורך דין המתמחה בתחום זה.

עורך דין המתמחה בפירוק חברות חדלות פירעון מספק סיוע משפטי לאורך כל שלבי ההליך, החל משלב ההחלטה על פירוק החברה, דרך ניהול ההליכים המשפטיים מול בית המשפט וכלה בחלוקת נכסי החברה לנושים.

בין השירותים שמספק עורך דין המתמחה בפירוק חברות ניתן למנות:

 • ייעוץ משפטי בנוגע לאפשרויות העומדות בפני החברה, כולל בחינת חלופות לפירוק.
 • הגשת בקשה לפירוק החברה לבית המשפט המוסמך.
 • ייצוג החברה, בעלי המניות או הנושים בהליכים המשפטיים.
 • מינוי מפרק לניהול ענייני החברה וחלוקת נכסיה.
 • פיקוח על פעולות המפרק וייצוג האינטרסים של הגורמים המעורבים.
 • טיפול בתביעות חוב, התנגדויות וסכסוכים הנובעים מפירוק החברה.

פנייה לעורך דין המתמחה בפירוק חברות חדלות פירעון מאפשרת ליווי מקצועי של ההליך תוך הקפדה על שמירת האינטרסים של כל הגורמים המעורבים והבטחת חלוקה הוגנת של נכסי החברה. עורך הדין ידאג לקיום ההליך באופן יעיל ומהיר ככל הניתן, תוך צמצום הסיכונים והחשיפה המשפטית של הלקוחות.

מה קורה כאשר חברה נקלעת לחדלות פירעון?

דני, בעל עסק קטן, התעורר בוקר אחד לחדשות מטרידות. החברה שהוא עבד איתה במשך שנים רבות, ושהייתה אחד הלקוחות הגדולים ביותר שלו, נקלעה לקשיים כלכליים ונאלצה להפסיק את פעילותה. ליבו של דני נפל לתחתית בטנו כשהבין את ההשלכות על העסק שלו. הוא חשש מהעתיד הכלכלי שלו ושל משפחתו, ותהה כיצד יוכל להתמודד עם המצב.

דני החליט לפנות לעורך דין המתמחה בדיני חברות וחדלות פירעון, בתקווה למצוא פתרון לבעיה המורכבת. בפגישה עם עורך הדין, דני שיתף את חששותיו וחוסר הוודאות שחש לגבי עתיד העסק שלו. הוא דאג לגבי יכולתו לשלם לספקים ולעובדים, וחשש מההשלכות של אובדן הכנסה משמעותי.

עורך הדין הקשיב בסבלנות לדני והסביר לו את ההליכים המשפטיים הכרוכים בפירוק חברה חדלת פירעון. הוא הדגיש כי ישנם צעדים שניתן לנקוט כדי להגן על האינטרסים של דני ולמזער את הנזקים הפוטנציאליים. עורך הדין פירט את זכויותיו של דני כנושה של החברה, וכיצד הוא יכול לפעול כדי לגבות את החובות המגיעים לו.

יחד, דני ועורך הדין בנו תוכנית פעולה מפורטת. הם הגישו תביעות לבית המשפט, ניהלו משא ומתן עם נציגי החברה וחיפשו דרכים יצירתיות לשמר את נכסי העסק של דני. עורך הדין סייע לדני לנווט במערכת המשפטית המורכבת, תוך הקפדה על הגנת זכויותיו וקידום האינטרסים שלו.

לאורך כל התהליך, עורך הדין שימש כמקור תמיכה ומומחיות עבור דני. הוא הסביר את ההליכים המשפטיים בשפה ברורה, ענה על שאלותיו של דני והרגיע את חששותיו. בהדרגה, דני החל לחוש ביטחון רב יותר בנוגע לעתידו הכלכלי ולהאמין שיוכל לצלוח את המשבר.

בסופו של דבר, בעזרת הסיוע המשפטי המקצועי, דני הצליח לגבות חלק ניכר מהחובות שחבה לו החברה חדלת הפירעון. הוא גם מצא דרכים חדשות להתאים את העסק שלו למציאות המשתנה ולבנות בסיס יציב יותר לעתיד. למרות האתגרים והקשיים, דני יצא מהמשבר מחוזק יותר, הודות לייעוץ המשפטי הנבון והתמיכה שקיבל לאורך כל הדרך.

המקרה של דני ממחיש את החשיבות של קבלת סיוע משפטי מקצועי כאשר חברה נקלעת לחדלות פירעון. בעזרת הידע והניסיון של עורך דין המתמחה בתחום, ניתן למזער נזקים, להגן על זכויות ולמצוא פתרונות יעילים להתמודדות עם המשבר. חשוב לזכור שגם בעתות קשות, תמיד יש תקווה ודרך להתקדם קדימה.

10 פסקי דין רלוונטיים לפירוק חברה חדלת פירעון

1. ע”א 4263/04 גינדי השקעות בע”מ נ’ כונס הנכסים הרשמי
בית המשפט העליון קבע כי ניתן לפרק חברה חדלת פירעון גם אם היא עדיין מחזיקה בנכסים, אם הנכסים אינם מספיקים לכיסוי החובות. פסק דין זה מחזק את האפשרות לפרק חברות חדלות פירעון גם אם הן עדיין פעילות.
ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

2. פר”ק 44348-04-16 בנק לאומי לישראל בע”מ נ’ חברת אס.אר סחר ושווק
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד אישר את בקשת הבנק לפרק את החברה עקב חובות בסך מיליוני שקלים וחוסר יכולת לפרוע אותם. פסק דין זה ממחיש את זכותם של נושים להגיש בקשה לפירוק חברה חדלת פירעון.
ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

3. פר”ק 31741-01-18 י.ד. מור השקעות בע”מ נ’ חברת אינטרא סחר בינלאומי
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו אישר פירוק חברה על רקע קריסת הקבוצה אליה היא משתייכת וצבירת חובות עצומים. פסק דין זה מדגיש כי גם השתייכות לקבוצה גדולה לא מגנה בהכרח מפני פירוק.
ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

4. פש”ר 48081-02-13 כונס נכסים רשמי תל אביב נ’ חברת רוי שיווק והפצה
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו הורה על פירוק החברה לבקשת הכונס הרשמי, לאחר שנקלעה לקשיים כלכליים חמורים ולא שיתפה פעולה עם הליכי הכינוס. מכאן עולה כי אי-שיתוף פעולה של החברה עלול להוביל לפירוקה.
ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

5. ע”א 3379/11 עו”ד יורם ברונשטיין נ’ כונסת הנכסים הרשמית
בית המשפט העליון אישר את פסק דינו של המחוזי לפרק חברה שפעלה כחברת ארנק ונקלעה לחדלות פירעון, למרות התנגדות מנהליה. זאת מדגיש כי גם התנגדות המנהלים לא תמנע פירוק של חברה חדלת פירעון במקרים המתאימים.
ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

6. ע”א 2806/19 פקיד שומה חיפה נ’ עו”ד יעקב סגל, מפרק חברת קלר מוצרים בע”מ
בית המשפט העליון קבע כי על המפרק להעביר לפקיד השומה כספי מע”מ שנגבו על ידי החברה טרם פירוקה, אף שהדבר מקטין את הכספים שיחולקו לנושים. פסק דין זה מבהיר את קדימות חובות המס על פני חובות לנושים אחרים בהליכי פירוק.
ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

7. פר”ק 26033-02-12 עו”ד יוסי בנקל נ’ חברת אי.אס.אי טכנולוגיות
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד הורה לבעלי מניות החברה להשיב לקופת הפירוק סכומים שמשכו ערב קריסתה. זה מלמד כי בעלי מניות עלולים לשאת באחריות אישית בגין משיכות כספים בלתי תקינות סמוך לפירוק.
ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

8. פר”ק 46201-07-15 ד.ל.א מרכזי קניות בע”מ נ’ חברת פרץ בוני הנגב
בית המשפט המחוזי באר שבע דחה בקשה לפירוק חברה בשל קיומו של הסדר נושים מאושר, תוך שהדגיש את חשיבות ההסדר ככלי לשיקום חברות במצוקה. מכאן שהסדר נושים עשוי למנוע פירוק במקרים מסוימים.
ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

9. פר”ק 5025-09-12 סופר פארם בע”מ נ’ חברת אופיר רהיטים
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד הורה על פירוק החברה עקב חוב של עשרות אלפי שקלים, שלא שולם חרף התראות חוזרות ונשנות. פסק דין זה מחדד את האפשרות לפרק חברה גם בגין חובות שאינם גבוהים במיוחד, במקרים המתאימים.
ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר תקדין.

10. ע”א 5534/17 י.ד. מור השקעות בע”מ נ’ עו”ד עופר שפיר
בית המשפט העליון אישר למפרק לנקוט בהליכים משפטיים נגד צדדים שלישיים להשבת נכסים ולביטול עסקאות של החברה שבוצעו ערב פירוקה. זאת ממחיש את סמכויות המפרק לאיתור ואיסוף נכסי החברה.
ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

סיכום מאמר בנושא פירוק חברה חדלת פירעון

פירוק חברה חדלת פירעון הוא תהליך משפטי מורכב הדורש ליווי של עורך דין מנוסה. להלן סיכום של הנקודות החשובות ביותר בנושא:

 • חברה נחשבת לחדלת פירעון כאשר היא אינה מסוגלת לעמוד בהתחייבויותיה הכספיות.
 • ישנן שתי דרכים עיקריות לפירוק חברה חדלת פירעון: פירוק מרצון ופירוק בצו בית משפט.
 • פירוק מרצון מתבצע ביוזמת החברה עצמה, בעוד שפירוק בצו בית משפט מתבצע לבקשת נושה או גורם מעוניין אחר.
 • תהליך הפירוק כולל מינוי מפרק, איסוף נכסי החברה, פירעון חובות לנושים ובסופו של דבר – מחיקת החברה מרישומי רשם החברות.
 • במהלך הליכי הפירוק, בעלי התפקידים בחברה (כגון דירקטורים ובעלי מניות) עשויים להידרש לחקירות ובדיקות שונות.
 • חשוב להיוועץ בעורך דין בעל ניסיון בתחום כדי להבטיח ניהול תקין של ההליך ולמזער סיכונים אפשריים.

אם חברתכם נמצאת בקשיים כלכליים ושוקלת הליכי פירוק, אנו ממליצים לכם לפנות למשרד עורכי הדין טאוב ושות’ לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום. צרו עמנו קשר באמצעות טופס יצירת הקשר בתחתית הדף או התקשרו אלינו כעת למספר 079-5805541. נשמח לעמוד לרשותכם ולסייע לכם להתמודד עם האתגרים המשפטיים הכרוכים בפירוק החברה.

ייעוץ ללא התחייבות מעורך דין פירוק חברה חדלת פירעון

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על פירוק חברה חדלת פירעון

שיתוף המאמר פירוק חברה חדלת פירעון בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות בנושא פירוק חברה חדלת פירעון

זקוקים לסיוע משפטי בפירוק חברה חדלת פירעון? התקשרו עכשיו או השאירו פרטים

מאמרים מקצועיים בנושא פירוק חברה חדלת פירעון

מחפש מידע נוסף על פירוק חברה חדלת פירעון?