תיק הוצאה לפועל התיישנות

משרד עורכי דין המספק סיוע וייצוג משפטי בתיק הוצאה לפועל התיישנות

ישנן סיבות רבות לסגירת תיק הוצאה לפועל. סגירת החוב על ידי תשלום, קבלת החלטה של בית משפט, חוסר פעילות בתוך המקרה או הגעה להסדר עם הגורמים השונים. בכול אחד ממצבים אלו, ישנו צורך כי חייב הכספים יפעלו בצורה מדויקת על מנת שהתיק ייסגר במהירות וביעילות. ישנו מקרה נוסף אך דווקא בו, מוטיב הזמן יכול להתארך לו ולהשפיע לטובה. אנו מדברים על מקרה של סגירת תיק הוצאה לפועל בגלל התיישנות. אין אנו מבקשים מכם לחכות שנים עד אשר גורם ההתיישנות התקיים לו, אך אם נקלעתם למצב שכזה, הרי שזהו המאמר הרלוונטי בשבילכם.
לאורך הפסקאות נסביר על הנושא ועל הדרכים לסגור את התיק שלכם.

 

הסברים ראשונים על התיישנות תיק הוצאה לפועל

מהו תחום הוצאה לפועל?

אדם איננו יכול להיכנס לחובות כספיים, מבלי שיהיה צורך לטפל בדבר. אחרי הכול, ישנן גורמים כאלו ואחרים אשר מחכים לתשלום ולעיתים אינם יכולים להסתדר בלי הכנסות של סכומי כסף.
פעמים רבות האדם הנכנס לחובות איננו רוצה או איננו יכול לשלם ולכסות את החוב. כך ישנו צורך לפעול בדרכים שונות על מנת לגרום לו לשלם או להשיג ממנו את הכסף בכוח. לטובת מטרה זאת, נוצר לו תחום הוצאה לפועל. אלו הם בעצם סדרה של צעדים אשר רשויות המדינה יכולות לנקוט כנגד אדם מסוים החייב כספים. יש מספר צעדים מוגבל בהם ניתן להשתמש.

 

הגבלה ושיבוש אורח החיים

העונשים המגיעים כנגד חייב הכספים, נוצרים בכמה תחומים כאשר המטרה היא לשבש ולהגביל את אורח החיים של האדם. כך לרשויות ישנה אפשרויות לפעול ולהתערב על מנת ליצור מצב בו האדם לא יוכל עוד להתעלם מהחובות שלו. התחום הראשון יהיה התחום הכלכלי. כך הרשויות יבקשו למנוע מהאדם להשתמש באמצעים הכספיים שלו. בנוסף, ישנו רצון למנוע מהאדם לנוע בצורה חופשית. הרשויות יכולות להגיע למשרדים נוספים ולהגביל את התנועה של האדם בדרכים שונות.
עוד אפשרות היכולה להתקיים היא למנוע מהאדם את האפשרות לגור במקום כזה או אחר. במקרים נוספים, אדם איננו יכול להחזיק רכוש שיש לו שווי כספי גבוה.

 

סדר עונשים מהקל אל החמור

למעשה, אדם החייב כספים, לא יקבל את העונשים הקיצוניים ביותר כבר בפעם הראשונה. רשויות המדינה חייבות לפעול בסדר מסוים ולפזר את העונשים על פי פרק זמן מסוים. אלו הם כמה מהצעדים היכולים להגיע וזהו הסדר לפיו הם מתקיימים. ראשית כול, תקבלו מכתב אזהרה המרתיע על פתיחת תיק הוצאה לפועל. לאחר מכן חשבון הבנק שלכם יוגבל ולעיתים גם יעוקל. בנוסף, צו עיכוב יציאה מהארץ יכול לצאת נגדכם. כאשר הרישיון יהיה פג תוקף לא תוכלו להוציא חדש. עיקול יופיע במשכורת שלכם. הנכסים שלכם ושל הקרובים אליכם יכולים להיות מוחרמים. לבסוף תעמדו בפני עונש מאסר בתנאי או בפועל.

 

הזמן הוא גורם בעייתי

כפי שאתם מבינים, ככול שיעבור הזמן כך הבור בו אתם נמצאים יגדל ויגדל. עונשים קיצוניים יותר יכולים להתקיים ולהשפיע על אורח החיים שלכם. מבלי שתשימו לב, הזמן יעבור ותעמדו בפני סיכון ממשי. כך ההמלצה היא לפעול כמה שיותר מהר, עוד משלב קבלת מכתב האזהרה.
ישנן אנשים רבים המבקשים להמשיך ולחיות לצד החובות. הם חיים על חשבון אחרים, הם מגיעים להסדר עם הבנק, הם פשוט חושבים שיהיה בסדר. כך לא מן הנמנע כי קיימים מקרים בהם תיקי הוצאה לפועל יכולים להישאר פתוחים למשך כמה שנים. אך אל דאגה, גם במקרים שכאלו ניתן לפעול ולנסות להיחלץ מהמצב.

 

חוק ההתיישנות והמשמעות שלו

חוק ההתיישנות מוכר מתחום המשפט הפלילי. כך אם אדם רוצה לתבוע אדם אחר בשל מקרה אשר קרה לאחר יותר משבע שנים, הוא לא יכול לעשות זאת. קביעה זאת קיימת לה מתוך הבנה כי לאחר מספר שנים, ראיות יכולות להיות לא רלוונטיות. בנוסף נשאלת השאלה, מדוע כול השנים האדם לא התלונן. כך יש להבין כי חוק ההתיישנות קיים לו בתחומים נוספים מעולם המשפט. למעשה ניתן להסתכל על האפשרות ככזאת אשר מגנה על האזרח. טוב לדעת כי גם כאשר אנחנו מדברים על הוצאה לפועל, תוכלו למצוא מקרים של התיישנות. לאחר מספר של שנים, ניתן לסגור תיקים כאלו.

 

מהם הקריטריונים להתיישנות תיק הוצאה לפועל

יש להבדיל בין שני מקרים אשר לכול אחד מהם יש קריטריונים שונים של התיישנות. פתיחת תיק הוצאה לפועל בגין החלטת בית משפט ופתיחת תיק באמצעות שיק או שטר. במקרה של ניצחון בבית משפט של תובע על פני אדם החייב לו ככספים, ההתיישנות מתחילה לפעול לה רק לאחר 25 שנים.
במקרה של פתיחת תיק לאחר שימוש בשיק או שטר, התיישנות מתחילה לאחר 7 שנים.
בכול מקרה, התיישנות יכולה להתקיים רק בתנאי שהצד התובע לא ביצע פעילות כזאת או אחרת כנגד הנתבע. אם אכן התקיימו עונשים כנגד הנתבע, המקרה של התיישנות איננו תקף יותר.
כעת יש להבין כיצד לפעול.

 

כיצד מגיעים למקרה של התיישנות תיק ברשות האכיפה והגבייה

במבט ראשון, הרי שמקרה של התיישנות נראה כמה לא סביר, במיוחד כשאנחנו מדברים על כול כך הרבה שנים. נשאלת השאלה, מדוע גורם כזה או אחר, מבקש לא לפעול לאחר שניצח בתיק של הוצאה לפועל. אחת הסיבות היא כי הזוכה מבקש לראות במקרה של הוצאה לפועל כמין קרן של כספים אשר הסכומים בה יכולים להצטבר ולגדול. כך הוא חושב לעצמו כי אם יחכה כמה שנים, יוכל להשיג יותר כסף מהאדם אשר חייב לו כספים. בנוסף יכול הזוכה פשוט לעשות את הדבר בכוונה להזיק לחייב הכספים. הוא יכול להחליט כי ישנו צורך שהחייב ישלם סכום גדול, כמין עונש על הכניסה שלו לחובות.

האם ניתן לפעול כנגד הצד השני?

טוב לדעת כי כאשר זוכה איננו פועל לאורך כמה שנים וחוק ההתיישנות עומד לפעול, יכול חייב הכספים לגשת לבית המשפט ולנסות לתבוע את הזוכה בשל אי הפעילות שלו. אך זוהי משימה מורכבת שכן לרוב אין הוכחה חותכת המראה כי אכן הזוכה חיכה בגלל סיבה מסוימת.
כך ישנו צורך להיעזר בבעל מקצוע מהתחום אשר יודע לזהות גורמים המראים כי אכן הזוכה פעל בחוסר תום לב. בעזרת מבט רחב ומדויק על המקרה, יוכל עורך הדין להראות לשופט, כי הזוכה בחר בכוונה לא להפעיל את העונשים, על מנת לקבל סכום כספים גדול יותר.

 

פעולה עצמאית או בעזרת עורך דין המתמחה בהליכים מול ההוצאה לפועל

כעת נבקש להסביר לכם על שני מקרים אשר בעזרתם תוכלו לפעול על מנת להצליח. הדרך הראשונה היא לפעול בצורה עצמאית. כך אדם יכול להפסיק את העיסוקים הרגילים שלו ולהתחיל להתאמץ על מנת לנסות לנצח במקרה שלו. הוא איננו מגיע מתחום המשפטים ולכן הוא יצטרך להקדיש זמן רב לחיפוש במקורות מידע. במקרים מסוימים הוא יהיה חייב להגיע לבית המשפט. כך זוהי אפשרות אשר איננה מומלצת. המקרה השני הוא פעילות בעזרת עורך דין. כך אתם יכולים לפעול לצד בעל מקצוע. הוא האדם אשר יוכל לפעול למענכם ובמקומכם, כאשר יש לו ידע רב ומעמיק.

 

איך סוגרים תיק הוצאה לפועל בשל התיישנות

בדיקת המצב הנוכחי שלכם

על מנת שתוכלו בכלל לפעול למען מקרה של סגירת תיק הוצאה לפועל במצב של התיישנות, עליכם לדעת כמה שנים קיים המקרה שלכם. את התשובה תוכלו לקבל לאחר בדיקה קצרה אצל אתרי הרשויות השונים. כך עליכם לפנות לגורמים הקיימים ולבקש מהם מסמכים ותיעוד המראים כמה זמן התיק שלכם פתוח. אתרים אלו הם נגישים לכול אחד והרשויות חייבות למסור לכם מידע כאשר אתם מבקשים. למעשה, מדובר בפעולה אשר היא פשוטה אך ישנו צורך לדעת כיצד לעשות אותה.
הרשויות מעמידות כלים גם לאנשים אשר מדברים שפה אחרת או מתקשים בשל גילם המתקדם.

 

סגירת תיק הוצאה לפועל בשל חוסר מעש

גם אם אכן נעשתה פעילות בתיק הוצאה לפועל וחוק ההתיישנות לא מתקיים לו, ישנה אפשרות נוספת לפעול לצד גורם הזמן, על מנת לסגור את התיק. אם הזוכה או רשויות המדינה לא יצרו עונשים חדשים בתיק הוצאה לפועל שלכם במשך שנתיים, רשאי הרשם להורות על סגירת התיק.
גם כאן תצטרכו לפעול בעזרת בדיקה ותיעוד על מנת להראות כי אכן לא נעשתה פעילות בתיק שלכם. יש להבין כי רשויות המדינה מחזיקות תיקים רבים של הוצאה לפועל. לרוב הן אינן פועלות על מנת לסגור מקרה כזה או אחר. כך עליכם לעשות את הדבר בעזרת המאמץ שלכם.

 

חיפוש איש מקצוע איכותי

לאחר שאתם מבינים את המצב בו אתם נמצאים, עליכם לפעול על מנת לסגור את תיק הוצאה לפועל שלכם. כמו שכבר הספקנו להסביר לכם במאמר זה, העדיפות היא כי תפעלו לצד עורך דין מאשר שתפעלו לבדכם. כאשר אתם בוחרים לעבוד עם בעל מקצוע הרי שאתם בוחרים בדרך בטוחה ואיכותית יותר. ניתן למצוא את האדם הנכון בשבילכם בעזרת כניסה לאתרי האינטרנט. ישנו צורך להביט לעבר מקורות מידע אשר מכילים דירוג ניטראלי ואמין של בעלי מקצוע כאלו ואחרים. תוכלו לקרוא לעומק את ההמלצות והביקורות השונות. כך תוכלו לדעת אם יש אדם כזה או אחר המתאים לכם. לאחר מכן תוכלו לפעול לצדו.

 

הגשת מסמכים והתנגדות על המקרה

כעת כאשר יש לכם מידע ואיש מקצוע אשר יעבוד לצדכם, תוכלו להעביר לו את השרביט ולתת ליכולות שלו לשלוט במקרה שלכם. הדבר הבא שהוא עומד לעשות הוא לעבוד עם המסמכים הקיימים בידו ולהגיש אותם לגורמים השונים. תהליך זה יכול להיות מסורבל שכן ישנו צורך למלא מסמכים בצורה מדויקת על פי החוקים. לאחר מכן, ישנו צורך להגיש את הטפסים לרשויות ולשלוח אותם למקומות הנכונים. בהמשך הדרך, יוכל עורך הדין לפנות בעצמו לרשויות ולשאול אותן מהו הסטטוס של המקרה. בסופו של הליך, יצטרך עורך הדין לוודא כי אכן הרשויות מחזירות לו תשובה כזאת או אחרת.

 

הגעה לדיון בבית המשפט

במקרה של קבלת החלטה שלילית לאחר הגשה ראשונה של מסמכים והתנגדות, תוכלו להגיע לדיון משפטי ולבקש משופט להחליט לטובתכם. יש לזכור כי אומנם אנחנו מדברים על מקרה בו תיק הוצאה לפועל נסגר לאחר שבע או 25 שנים של התיישנות. אך ישנם מקרים ספורים בהם הרשויות מבקשות לא לסגור את התיק שלכם. בשלב שכזה, תוכלו להתמודד מולם בבית המשפט.
בנוסף, תוכלו לתבוע את הזוכה מולכם במקרה של הוצאה לפועל, כאשר אתם מזהים כי הוא פועל בחוסר תום לב ומחכה שהסכומים שיוכל לקבל יגדלו. לאורך הדיון, יש להקשיב לעורך הדין שלכם ולפעול לפי העצות שלו. תוכלו אף לתת לו סמכות להגיע ולפעול במקומכם בבית המשפט.

 

קבלת החלטה והגשת ערעור

החלטת בית משפט יכולה ליצור שני מקרים. החלטה חיובית יכולה ליצור מצב בו תיק הוצאה לפועל שלכם ייסגר. אך גם כאן תצטרכו להמשיך ולפעול על מנת לוודא כי הדבר אכן יקרה. כך אנחנו ממליצים לכם לבקש לקבל מסמך הפטר הוצאה לפועל המראה כי אכן התיק שלכם נסגר.
את המסמך תוכלו להגיש לגורמים השונים ולבקש מהם כי יבטלו הגבלות. במקרה של קבלת החלטה שלילית, המקרה שלכם ימשיך להתקיים. עורך דין איכותי ידע ליצור חבילה של מסמכי ערעור.
בעזרת אפשרות זאת, יהיה ניתן להגיע למצב בו תוכלו להתמודד מול הגורמים במסגרת משפטית נוספת.

 

סיכום המאמר ופרטים נוספים

מאמר זה נוצר על מנת שתקבלו כמה שיותר מידע על המקרה של סגירת תיק הוצאה לפועל לאחר מקרה של התיישנות. כך יש להבין כי מדובר על מצב אשר לעיתים קורה מעצמו, אך אין הדבר אומר כי רשויות המדינה יפעלו בעצמן על מנת לסגור את התיק שלכם. עליכם להיות גורם פעיל לאורך זמן. ישנו צורך גם להבחין מהם הנתונים הקיימים במקרה שלכם. כך התיישנות יכולה להתקיים רק כאשר עברו 25 שנים ממקרה אשר נוצר בבית המשפט. מקרה אשר קיים משימוש בשטר או שיק נכנס להתיישנות לאחר 7 שנים. אך התיישנות קיימת רק אם לא נוצר עונש.

ההמלצה שלנו היא לעבוד לצד עורך דין. זהו בעל המקצוע אשר יכול לפעול ולעזור לכם על מנת שתסיימו עם המקרה שלכם בדרך המהירה והיעילה ביותר. טוב לדעת כי ניתן לתת לבעל המקצוע מרחב גדול של סמכויות. בעזרתו הוא יוכל לפעול על מנת למלא מקומכם מסמכים ולהופיע בבית המשפט במידת הצורך.

ייעוץ ללא התחייבות מעורך דין תיק הוצאה לפועל התיישנות

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על תיק הוצאה לפועל התיישנות

שיתוף המאמר תיק הוצאה לפועל התיישנות בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות בנושא תיק הוצאה לפועל התיישנות

זקוקים לסיוע משפטי בתיק הוצאה לפועל התיישנות? התקשרו עכשיו או השאירו פרטים

מאמרים מקצועיים בנושא תיק הוצאה לפועל התיישנות

מחפש מידע נוסף על תיק הוצאה לפועל התיישנות?